KGHM: 500 MLN ZŁ NA TELEKOMUNIKACJĘ

Robert Grzeszczuk
23-02-2000, 00:00

KGHM: 500 MLN ZŁ NA TELEKOMUNIKACJĘ

Po kilkumiesięcznym oczekiwaniu władze spółki ogłosiły strategię na ten rok

WIĘCEJ I TANIEJ: Marian Krzemiński, prezes KGHM, zapowiedział wczoraj zwiększenie produkcji miedzi do 478 tys. ton. Jednocześnie koszt wytworzenia jednej tony ma spaść z 1469 USD do 1445 USD, czyli o 1,6 proc. fot. Tomasz Zieliński

Plan techniczno-ekonomiczny na rok 2000 zakłada zwiększenie produkcji miedzi przez KGHM Polska Miedź do 478 tys. ton. Około 500 mln zł ma zostać także przeznaczone na inwestycję spółki w telekomunikację.

Podstawowe zadania na rok 2000 to zwiększenie produkcji miedzi do 478 tys. ton. Produkcja srebra nie przekroczy 1070 ton.

Obniżanie kosztów

Jak zapowiada Marian Krzemiński, prezes KGHM Polska Miedź, mimo wzrostu wynagrodzeń i zwiększenia wydatków na remonty, koszty produkcji miedzi zmniejszą się do 1445 USD za tonę z 1469 USD w 1999 r.

— Mimo że różnica między cenami miedzi na rynkach światowych a jednostkowymi kosztami produkcji tego metalu jest niewielka, to rok 2000 pod względem efektywności ekonomicznej powinien być jednym z najlepszych dla spółki — mówi Marek Sypek, wiceprezes zarządu.

Tegoroczna działalność kombinatu ma się zamknąć zyskiem netto na poziomie 512 mln zł, przy ponad 4,6 mld zł przychodów.

Wyprzedaż i redukcje

Spółki nie związane z produkcją miedzi i telekomunikacją będą sukcesywnie sprzedawane. KGHM nie wziął udziału w nowej emisji akcji PTE Epoka. Zgody na to nie wyraziła rada nadzorcza KGHM.

Oprócz m.in. likwidacji kopalni Konrad zmieniony ma też zostać profil działalności KGHM Metale. Ze sprzedaży akcji Krakowskiej Fabryki Kabli i Elpeny spółka ta uzyskała 80 mln zł. Zarząd Polskiej Miedzi zamierza na bazie tego przedsiębiorstwa utworzyć fundusz venture capital, który będzie zarządzał posiadaną gotówką. Utrzymana ma być jednak dotychczasowa działalność Dolnośląskiej Spółki Inwestycyjnej jako funduszu branżowo-inwestycyjnego.

O 4 proc. — z 19 tys. do 18,3 tys. — osób ma zostać też ograniczone zatrudnienie w samym KGHM.

Miliony na telefony

Jeżeli chodzi o inwestycje, to oprócz nakładów modernizacyjnych zarząd chce przeznaczyć znaczne kwoty na telekomunikację. Na ten cel ma trafić połowa z 1 mld zł przewidzianego na tegoroczne inwestycje.

— W najbliższych miesiącach powinno dojść do podwyższenia kapitału Telefonii Lokalnej. Operator ten obsługuje obecnie około 38 tys. abonentów. Są też plany skonsolidowania tej firmy z inwestorem strategicznym — mówi Marian Krzemiński.

Strata TL na koniec ubiegłego roku wyniosła 47 mln zł.

— Polska Miedź powinna inwestować za granicą. Na ten cel nie zostanie jednak przeznaczone więcej niż 250 mln USD w perspektywie 4-5 lat — dodaje Marian Krzemiński.

Zaznacza, że KGHM nie będzie inwestować w kopalnie, w których koszt produkcji miedzi przekracza 50 centów za funt.

KGHM zamierzał wziąć udział w prywatyzacji zambijskiego przemysłu miedziowego. Oferta rządu tego kraju początkowo dotyczyła zaangażowania polskiej spółki w rekonstrukcję kompleksu górniczo-hutniczego Mufulira. Później dołączono do tego także kopalnię Nkana. Inwestycję jedynie w Mufulirę KGHM uznał za nieopłacalną. Ostatecznie inwestorem dla tych kopalń zostało kanadyjsko-szwajcarskie konsorcjum First Quantum Minerals i Glencore International.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KGHM: 500 MLN ZŁ NA TELEKOMUNIKACJĘ