KGHM i CD Projekt pociągnęły WIG20 w dół

  • PAP
opublikowano: 02-02-2021, 18:58

Małe i średnie firmy zdołały na koniec wtorkowych notowań wyjść nad kreskę, natomiast WIG20 pozostał najsłabszym wskaźnikiem wśród głównych europejskich benchmarków. W indeksie blue chipów najmocniej rosły spółki paliwowe i PZU, jednak przeważyły 6-7-proc. spadki KGHM-u i CD Projektu.

"We wtorek WIG20 był jednym z najsłabszych lub nawet najsłabszym indeksem w Europie - w zależności od stosowanego podziału. Podczas gdy Europa i USA szły do góry, nas w dół ciągnęły CD Projekt i KGHM. Jest to częściowo związane z sytuacją, która panuje w USA i dotyczy spekulacyjnych aktywów, w tym GameStop. W przypadku CDR po silnym wzroście i wypchnięciu posiadaczy krótkich pozycji ruch ten jest korygowany. Z kolei wzrost cen srebra, który wczoraj napędzał KGHM dziś zadziałał w drugą stronę" - powiedział PAP Biznes analityk DM BOŚ Konrad Ryczko.

Notowania KGHM na zamknięciu zniżkowały o 6,3 proc. do 183 zł. Jak zauważył Ryczko, dzień wcześniej kurs wspierany przez mocny wzrost cen srebra, zyskał blisko 4 proc. We wtorek srebro oddało jednak część zysków i o godz. 17 zniżkowało o około 7 proc.

Kurs CD Projektu spadł najmocniej w WIG20, bo o 7,4 proc. do 283,3 zł.

Na zamknięciu wtorkowej sesji WIG20 spadł o 0,7 proc. do 1.954,02 pkt., WIG zniżkował o 0,36 proc. do 57.256,73 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,49 proc. do 4.143,95 pkt., a sWIG80 zyskał 0,11 proc. do 16.937,22 pkt.

Obroty na GPW wyniosły ok. 1.415 mln zł, z czego 1.167 mln zł przypadło na spółki z WIG20. Największy handel odbywał się na akcjach CD Projektu (400 mln zł) oraz KGHM-u (170 mln zł).

W momencie zamknięcia sesji na GPW niemiecki DAX i amerykański S&P; 500 zwyżkowały po około 1,6 proc.

W ujęciu sektorowym na GPW rosło 8 z 15 indeksów, w tym najmocniej zwyżkowała chemia - o blisko 5 proc. i paliwa - o 2,6 proc. Z kolei niemal 6 proc. stracił WIG-górnictwo, głównie za sprawą KGHM.

Analityk DM BOŚ zwrócił uwagę na CCC. Jak ocenił, kurs spółki obuwniczej w ciągu dnia tracił ponad 4 proc. w reakcji na opublikowane szacunki wyników. Jednak w trakcie konferencji prasowej trend ten odwrócił się, a kurs spółki na zamknięciu notowań był 1 proc. nad kreską, na poziomie 86,56 zł.

CCC podało przed sesją, że według szacunków grupa miała w czwartym kwartale roku obrotowego 2020/21 r., czyli w okresie październik-styczeń, 1,983 mld zł przychodów i 96 mln zł EBITDA. Sprzedaż pozostała bez zmian rdr, a szacunkowa EBITDA spadła rdr o 65 proc. W ciągu dnia podano, że grupa CCC liczy w 2021/22 roku na dwucyfrowy wzrost przychodów rdr i powrót do marży brutto na sprzedaży sprzed pandemii.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

W WIG20 wzrostem wyróżniły się spółki paliwowe. Kurs Lotosu zwyżkował o 3,3 proc., do 41,58 zł., Orlenu o 3,3 proc. do 59,04 zł. W momencie zamknięcia notowań na GPW ceny ropy były o blisko 3 proc. wyżej niż w poniedziałek.

Mocniej rosło tylko PZU - w górę o 3,8 proc. do 30,99 zł.

Na koniec dnia indeksy średnich i małych spółek utrzymały się nad kreską, m.in. za sprawą Ciechu, Ten Square Games, Grupy Azoty i Mabionu, których notowania poszły w górę po około 5-6 proc., a także Polimeksu Mostostal, którego kurs wzrósł o 11 proc. i Krynicy Vitami - o 6 proc.

W przypadku Ten Square przychody gry "Fishing Clash", której jest producentem, wyniosły w styczniu około 8 mln USD, podobnie jak w grudniu - szacuje portal Sensor Tower. Według szacunków, grę pobrano w ubiegłym miesiącu ze sklepów Google i Apple łącznie ok. 2,3 mln razy wobec 2,2 mln w grudniu.

Z kolei Polimex podał, że złożył ofertę zakupu od PartnerBud w upadłości 100 proc. akcji Instalu-Lublin za 1,22 mln zł.

Na przeciwległym biegunie znalazły się Bank Millennium, z blisko 2-proc. spadkiem, a także Grodno, którego kurs spadł o 4 proc.

Bank podał w szacunkach, że strata netto grupy Millennium w czwartym kwartale 2020 roku wyniosła 109,1 mln zł, podczas gdy rok wcześniej zysk wynosił 27 mln zł. Analitycy spodziewali się o 6,2 proc. większej straty, na poziomie 116,3 mln zł.

Grodno także opublikowało szacunki wyników. Skonsolidowane przychody w styczniu 2021 r. wyniosły 41,8 mln zł, co oznacza spadek o 10 proc. rdr. Jak podano, złożyła się na to przede wszystkim niższa o 32 proc. rdr sprzedaż w obszarze fotowoltaiki związana z warunkami pogodowymi oraz zakończeniem programu Mój Prąd w 2020 r.

Na szerokim rynku wzrostem wyróżnił się Serinus Eneregy, którego kurs poszedł w górę o 32 proc. do 1,53 zł. W tym roku była to już jego dziewiąta sesja z dwucyfrowym wzrostem, a od końca 2020 r. kurs wzrósł już o ponad 500 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane