KGHM liczy na prywatyzacje

GRA
opublikowano: 02-03-2010, 00:00

Zagraniczne złoże, przetargi prywatyzacyjne, a do tego działalność TFI — oto plany KGHM.

Zagraniczne złoże, przetargi prywatyzacyjne, a do tego działalność TFI — oto plany KGHM.

KGHM już od dawna obiecuje inwestorom, że kupi zagraniczne złoże miedzi i innych metali. Jak dotąd rozmowy nie zaowocowały jednak podpisaniem żadnej umowy.

— Jesteśmy w przededniu kolejnych rozmów dotyczących ceny — mówi Herbert Wirth, prezes KGHM.

O cenie KGHM rozmawia już jednak od wielu miesięcy, wciąż bez przełomu. Dlatego prezes unika teraz jakichkolwiek wypowiedzi dotyczących terminu zakończenia rozmów. Wiadomo, że negocjuje zakup mniejszościowego pakietu akcji spółki notowanej na giełdzie w Toronto, która jest właścicielem złoża zlokalizowanego w Stanach Zjednoczonych. Poza tym na celowniku ma jeszcze dwa projekty na wstępnym etapie rozpoznania.

— Na razie nie potrzebujemy kredytów do finansowania tych transakcji — twierdzi Herbert Wirth.

To nie wyczerpuje apetytu KGHM na inwestycje kapitałowe. Tegoroczny budżet przewiduje, że spółka wyda na ten cel 1,6 mld zł (drugie tyle pochłoną inwestycje rzeczowe).

— Planujemy wziąć aktywny udział w prywatyzacjach podmiotów, które mogłyby podnieść efektywność naszych spółek córek. Uczestniczymy właśnie w prywatyzacji złoża bazaltu w Złotoryi, które dobrze pasuje do biznesu zależnego Ecorenu — wyjaśnia Herbert Wirth.

Inwestycje kapitałowe realizuje też dla KGHM utworzony niedawno fundusz KGHM TFI. Kombinat zainwestuje w niego kilkaset milionów złotych.

— Fundusz będzie inwestować w istniejące i dobrze funkcjonujące firmy oraz w start-upy z segmentu energii odnawialnej. Jego zakupy nie będą jednak dokonywane pod kątem potrzeb naszej grupy — fundusz będzie je samodzielnie rozwijać — mów prezes.

KGHM TFI bierze udział w prywatyzacji Zespołu Uzdrowisk Kłodzkich. Przymierza się też we współpracy z Polish Energy Partners, do budowy elektrowni biomasowej, pracującej dla miedziowej grupy KGHM.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GRA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu