KGHM ma nową strategię na lata 2019-2023

opublikowano: 20-12-2018, 19:10

KGHM Miedź Polska zaprezentowała nową strategię, zgodnie z którą koncern chce się skoncentrować między innymi na zwiększeniu kontroli aktywów zagranicznych, niezależności energetycznej oraz zwiększeniu wydatków na innowacje, poinformowała spółka w komunikacie.

Marcin Chludziński
Zobacz więcej

Marcin Chludziński fot. Tomasz Golab / Foto Gosc / FORUM

W strategii zostały określone cztery kluczowe kierunki rozwoju Grupy: elastyczność, efektywność, ekologia i e-przemysł. Każdy z nich będzie realizowany w sześciu obszarach, do których zostały przypisane cele główne i operacyjne.
 
- Jednym z podstawowych celów zarządu spółki (..) jest zwiększenie jej stabilności i bezpieczeństwa. (…) Nie zmieniają się nasze podstawowe wartości: zapewnienie bezpieczeństwa i szacunek dla pracowników, środowiska oraz naszych partnerów wszędzie tam, gdzie działamy. Mamy również poczucie i świadomość szczególnego wpływu na rozwój polskiej gospodarki” – mówi cytowany w komunikacie Marcin Chludziński, prezes KGHM.
 
- Naszym priorytetem pozostaje wydobycie i przerób rudy w Polsce. Zamierzamy jednak zwiększyć produkcję w kluczowych aktywach zagranicznych, przy jednoczesnym zachowaniu efektywności kosztowej. Z naszych założeń wynika, że średnioroczna krajowa produkcja górnicza w okresie obowiązywania Strategii wyniesie 450 tys. ton miedzi, a średnioroczny dzienny przerób rudy w Sierra Gorda w Chile co najmniej 130 tys. ton od 2020 r. W perspektywie długoterminowej, do 2030 r., popyt na miedź może znacząco wzrosnąć, dlatego w większym stopniu będziemy się angażować chociażby w projekty związane z elektromobilnością. Na innowacje i projekty badawczo-rozwojowe zamierzamy przeznaczać 1 proc. rocznego przychodu Spółki. To aż 200 mln zł – dodaje prezes.
 
W strategii zawarto również zmianę sposobu finansowania Grupy Kapitałowej ze średniookresowej na długookresową. W związku z nową strategią koncern rozważa m.in. emisję obligacji na rynku polskim i międzynarodowym, a także pozyskanie długoterminowego finansowania bankowego.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KŁ

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu