KGHM może kusić po przecenie

Maciej Zbiejcik
18-10-2004, 00:00

Jeśli ostatnie tąpnięcie światowych cen miedzi okaże się tylko korektą, przecena KGHM może stać się pretekstem do zakupów akcji. W ubiegłym tygodniu na giełdzie w Londynie nastąpił 13- -proc. spadek notowań metalu. W ślad za nim lubiński kombinat potaniał 12 proc. Kurs akcji utrzymuje się na poziomie 34,80 zł, choć jeszcze na początku tygodnia pobił historyczny rekord 39 zł.

Wystarczyły sugestie o spadku popytu na miedź ze strony Chin oraz Stanów Zjednoczonych, by jej notowania zjechały z prawie 3300 do 2860 USD/t. Dla KGHM oznacza to stratę blisko 450 USD na każdej tonie miedzi. Przy produkcji na poziomie 540 tys. ton, w skali roku daje to uszczerbek 243 mln USD. W pierwszym półroczu jednostkowy koszt produkcji tony miedzi wyniósł 6315 zł. Jeśli założyć podobną wartość kosztów w drugim półroczu, to ostatnia korekta na rynku miedzi spowodowała spadek opłacalności wydobycia surowca do 1000 USD na tonę.

Powodów do paniki jednak nie ma, bo notowania miedzi są nadal sporo wyższe od założonych w budżecie spółki na ten rok. Pierwotnie zarząd przyjął średnią cenę 2000 USD/t, a po skorygowaniu 2550 USD/t, a więc mniej niż po korekcie wynoszą notowania w Londynie. Realizacja prognoz finansowych przez KGHM wydaje się więc niezagrożona. Założony na 2004 r. zysk brutto (1,639 mld zł) oraz netto (1,342 mld zł) już po pierwszym półroczu udało się zrealizować w ponad 72 proc.

A co z wynikami w przyszłym roku? Jaka będzie koniunktura na rynku miedzi? Ubiegłotygodniowe tąpnięcie, choć silne, może okazać się krótkotrwałe. Wszak na świecie metalu wciąż brakuje: według szacunków International Copper Study Group w 2005 r. deficyt wyniesie 220 tys. ton. Nic więc dziwnego, że ostatnie rekomendacje dla KGHM są pozytywne — analitycy wyceniają akcje kombinatu na 34-40 zł za sztukę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / KGHM może kusić po przecenie