KGHM o sprzedaży miedzi spoza polskich kopalń

opublikowano: 24-09-2009, 12:57

KGHM chce handlować miedzią pochodzącą nie tylko z jej własnych kopalń. Jak powiedział podczas międzynarodowego kongresu górnictwa miedzi prezes KGHM Herbert Wirth, spółka planuje sprzedanie ok. 200 tys. ton surowca z kopalń spoza Polski.

Będzie to możliwe dzięki planowanym akwizycjom, które nastąpią być może jeszcze w tym roku - dodał Wirth.

"Naszym celem jest produkcja 700 tys. ton miedzi. Myślę, że w tym roku uda się coś kupić za granicą, tak aby 200 tys. ton pochodziło spoza (polskich kopalń) KGHM. Pozyskanie złóż, czy firm na świecie tworzy szanse realizacji tego celu" - wyjaśnił.

W jego opinii wysoka obecnie cena miedzi nie ma uzasadnienia. "Cena metalu jest bardzo wysoka i obawiam się, że ta wartość nie ma oparcia w fundamentach. Jest to cena spowodowana spekulacją. Dlatego uważamy, że naszą działalność należy zdywersyfikować, a najbliższa nam branża to energetyka" - wyjaśnił.

Powtórzył też, że KGHM nie ma obecnie planów pozbywania się udziałów w należących do niego telekomach (Polkomtel i Telefonia Dialog).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane