KGHM poszukuje partnerów do inwestowania w nowe złoża

Polska Agencja Prasowa SA
18-06-2005, 22:33

KGHM Polska Miedź poszukuje partnerów do współpracy przy pozyskaniu i eksploatowaniu nowych złóż rudy miedzi. Uzyskanie dostępu do tanich w eksploatacji złóż odkrywkowych ma zabezpieczyć firmę przed dekoniunkturą.

 KGHM Polska Miedź poszukuje partnerów do współpracy przy pozyskaniu i eksploatowaniu nowych złóż rudy miedzi. Uzyskanie dostępu do tanich w eksploatacji złóż odkrywkowych ma zabezpieczyć firmę przed dekoniunkturą - mówił w rozmowie z PAP wiceprezes KGHM Andrzej Szczepek.

    "Musimy szukać miejsc, gdzie moglibyśmy lokować środki, np. z Polkomtela, tak by tworzyć centra zysku, aby w sytuacjach, kiedy mamy dekoniunkturę, można było czerpać zyski z tych centrów. Są to elementy dywersyfikacji. Dla nas taką dywersyfikacją jest poszukiwanie złoża odkrywkowego" - powiedział Szczepek.

    Dodał, że dywersyfikacja jest konieczna ze względu na zmieniające się cykle koniunkturalne na światowych rynkach metali.

    "Zakładamy, że ceny miedzi będą spadać. Sądzę, że obecna koniunktura potrwa jeszcze rok, a potem nastąpi spadek, choć nie tak mocny" - powiedział Szczepek.

    W I kwartale tego roku średnia cena miedzi na światowych rynkach osiągnęła poziom 3200 USD za tonę.

    W kwietniu prezes KGHM Wiktor Błądek informował, że spółka chce zainwestować w Peru wspólnie z jednym lub dwoma partnerami. Koszt inwestycji w nowe złoże miedzi miałby sięgnąć 800 mln USD. Jak zapowiadał prezes, decyzje o udziale KGHM w inwestycji mają zapaść w sierpniu lub we wrześniu tego roku.

    Jak powiedział Szczepek, KGHM prowadzi obecnie rozmowy z potencjalnymi partnerami w sprawie pozyskiwania złóż.

    "Do takich inwestycji trzeba mieć partnerów z doświadczeniem eksploatacji za granicą, partnerów finansowych i odbiorców. Najpierw chcemy rozmawiać z potencjalnymi partnerami, dopiero potem może się wyłonić decyzja, jakie to będzie miejsce" - wyjaśnił.

    "Prowadzimy takie rozmowy" - dodał.

    Jak powiedział wiceprezes, proces pozyskiwania nowych złóż "musi być skorelowany z wychodzeniem z Polkomtela".

    "Widać, że w horyzoncie dwóch-trzech lat nastąpi wyjście polskiej strony" - dodał.

    Według doniesień medialnych, polscy akcjonariusze Polkomtela (KGHM, PKN Orlen i Polskie Sieci Elektroenergetyczne) uzgodnili nowe wspólne stanowisko dotyczące sprzedaży kontrolowanych przez siebie pakietów akcji. Nowa oferta zakłada sprzedaż na GPW 20 proc. akcji Polkomtela. W sprawie sprzedaży reszty akcji polscy akcjonariusze mają rozmawiać z Vodafone i TDC. Mają oni przedstawić nową propozycję tym zagranicznym partnerom w najbliższym czasie, prawdopodobnie w drugiej połowie czerwca.

    "Ta formuła jest jedną z możliwych, jakie przygotowaliśmy. To jest opcja. Z naszego, polskich akcjonariuszy punktu widzenia, to byłoby najlepsze" - powiedział Szczepek.

    "Ale co będzie ostatecznie, to dopiero wyjdzie w negocjacjach" - dodał.

    Dotychczasowe rozmowy polskich akcjonariuszy Polkomtela z Vodafone i TDC kończyły się niepowodzeniem, a uzgodniony przez PKN Orlen, KGHM i PSE plan wprowadzenia Polkomtela na GPW do 30 września 2005 roku jest już właściwie nierealny.

    Według wcześniejszych informacji, zagraniczni akcjonariusze Polkomtela - Vodafone i TDC - deklarują, że zrezygnują z przysługującego im prawa pierwokupu, pod warunkiem że będą mogli objąć pakiet kontrolny akcji Polkomtela.

    Najwięksi polscy akcjonariusze Polkomtela to KGHM, PKN Orlen - posiadający po 19,61 proc. akcji spółki - oraz grupa PSE z 17,56 proc. akcji. Oprócz tego po 19,61 proc. akcji spółki posiadają TDC A/S i Vodafone Americas Inc. Akcjonariuszem Polkomtela jest także Węglokoks SA, który ma 4 proc. jego akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / KGHM poszukuje partnerów do inwestowania w nowe złoża