KGHM sypnie małą gotówką

Skarb darował miedziowemu koncernowi, ale odbije sobie na... PGE?

Rynek ewidentnie liczył na sutą dywidendę i tym razem się przeliczył. Kiedy akcjonariusze KGHM przegłosowali wczoraj wypłatę w wysokości 9,8 zł, kurs poleciał w dół. Skończył sesję na prawie 7-procentowym minusie. Tymczasem 9,8 zł to tyle, ile oczekiwali analitycy (konsensus wg Bloomberga, choć niektórzy specjaliści spodziewali się nawet 15 zł na akcję). A więcej, niż chciał zarząd — ten rekomendował 8 zł dywidendy. Dywidenda zostanie wypłacona w dwóch turach: 4,9 zł 14 sierpnia, a reszta 14 listopada.

Zdaniem Michała Marczaka, szefa działu analiz Domu Inwestycyjnego BRE Banku, KGHM na pewno będzie musiał sięgnąć przy tej okazji po dług. — Skarb wziął pod uwagę inwestycje KGHM oraz złą passę na rynku miedzi. I uznał, że zamiast drenować spółkę dziś, lepiej poczekać i wziąć więcej dywidendy w przyszłym roku — komentuje Michał Marczak.

— Część rynku spekuluje, że decyzja MSP o wzięciu z KGHM dywidendy niższej od oczekiwań rynkowych oznacza, że z PGE skarb może wziąć więcej od oczekiwań. I np. przeznaczyć cały zysk PGE za 2012 r. na dywidendę — zauważa Flawiusz Pawluk, analityk Unicredit. Za taką decyzją przemawiać miałyby potrzeby budżetu państwaoraz zasoby gotówkowe PGE, czyli 2,5 mld netto na koniec pierwszego kwartału.

— Nie wierzę jednak w taki scenariusz. Przewiduję, że skarb i zarząd PGE wezmą raczej pod uwagę ewentualną konieczność sfinansowania przez firmę projektu w Opolu. W związku z tym zakładam, że dywidenda wyniesie w przedziale 1,0-1,2 zł — twierdzi Flawiusz Pawluk.

Zgodnie z ustawą budżetową, skarb chce w tym roku zebrać z dywidend 5 mld zł. Wśród giełdowych spółek skarbowych, spośród największych, walne mają już za sobą m.in. PGNiG (1,9 mld zł dywidendy), PZU (1,9 mld zł), PKO BP (1,59 mld zł), Tauron (350 mln zł), Enea (160 mln zł). KGHM dołoży 1,96 mld zł. Walne PGE i PKN Orlen odbędą się pod koniec czerwca.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane