KIA: wyjechali, ale jeszcze wrócą

Małgorzata Grzegorczyk
19-01-2004, 00:00

Po dwudniowych rozmowach w Polsce przedstawiciele KIA pojechali do Słowacji. O tym, gdzie powstanie fabryka, zdecydują za dwa tygodnie.

W ubiegłym tygodniu delegacja południowokoreańskiego koncernu KIA Motors prowadziła z polskim rządem kolejny etap negocjacji na temat budowy fabryki samochodów. Po wizycie w Polsce Koreańczycy udali się do Słowacji. W tym tygodniu ponownie przyjadą do naszego kraju.

Ruszą szybciej

Polska, która konkuruje o tę inwestycję ze Słowacją, oferuje koncernowi lokalizację w Kobierzycach i pakiet zachęt wartości 15 proc. inwestycji, czyli maksymalną dopuszczalną pomoc publiczną.

— Polska struktura pomocy publicznej dla tej inwestycji jest konkurencyjna wobec propozycji Słowacji. Podczas spotkania z Koreańczykami rozmawiano m.in. o kosztach robocizny i systemie podatkowym — powiedział Jacek Piechota, wiceminister gospodarki.

Koreańczycy zainwestują początkowo 700 mln USD (2,6 mld zł), ale cała inwestycja sięgnie 1 mld USD. Początkowo nowa fabryka ma produkować 200 tys. samochodów rocznie, już w 2007 r. — 300 tys. Wcześniej 2007 r. miał być dopiero datą rozpoczęcia działalności.

Decyzja wkrótce

Sebastian Mikosz, wiceprezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych (PAIIZ), twierdzi, że w trakcie rozmów Koreańczycy zaprzeczyli informacjom słowackiej telewizji i koreańskiej agencji informacyjnej, jakoby decyzja o lokalizacji została już podjęta, a wybranym krajem miała być Słowacja.

— Przedstawiciele koncernu kilkakrotnie podkreślili, że gdyby wybrali Słowację, nie prowadziliby negocjacji w Polsce. Nadal twierdzą, że decyzja zapadnie do końca lutego i poznamy ją na początku marca — mówi wiceprezes PAIIZ.

Nieoficjalnie wiadomo, że wstępna decyzja może zapaść pod koniec stycznia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KIA: wyjechali, ale jeszcze wrócą