Kiedy od rabatu należy się PIT

opublikowano: 20-04-2016, 22:00

Przyznanie pracownikom zniżek innych niż klientom może być dla nich niekorzystne podatkowo.

Zniżka dla pracowników korzystających z usług będących przedmiotem działalności pracodawcy jest ich przychodem do opodatkowania — niezależnie od tego, czy takie same rabaty uzyskują jego klienci, czy nie. Taki zaskakujący, zdaniem doradców podatkowych, wyrok zapadł właśnie w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym (WSA) w Krakowie (sygn. akt I SA/Kr 971/15).

Eksperci mają jednak nadzieję, że nie zmieni on głównego nurtu orzecznictwa, z którego wynika, że jeżeli grono beneficjentów danej akcji rabatowej nie będzie ograniczone wyłącznie do pracowników, to nie powstanie przychód u uczestników programu. W przeciwnym razie zniżka dla pracowników jest ich opodatkowanym przychodem.

— Z ustnego uzasadnienia wynika, że krakowski sąd zdaje się pomijać aspekt kręgu odbiorców rabatów — wyjaśnia Karolina Łupińska, menedżer w Crido Taxand. Sprawa rozpatrywana przez WSA w Krakowie dotyczyła nauczycieli, którzy dostawali zniżkę na czesne za naukę ich dzieci w placówce edukacyjnej, w której pracują. Sąd orzekł, że niepobrane czesne za kształcenie dzieci pracowników lub przyznany rabat stanowi dla tych pracowników przychód podlegający podatkowi dochodowemu od osób fizycznych (PIT). Pracodawca powinien zatem potrącić podatek.

— Miejmy nadzieję, że uzasadnienie pisemne wyroku oraz ewentualne rozstrzygnięcie sporu przez Naczelny Sąd Administracyjny nie będzie pomijać kwestii kręgu osób objętych ulgami. Inaczej stanowisko krakowskiego sądu w praktyce stawiałoby pracowników w gorszej sytuacji niż innych klientów — komentuje Karolina Łupińska.

Jej zdaniem, biorąc pod uwagę obecną linię interpretacyjną, istotne jest też, aby rabaty przyznawane w promocjach dla pracowników nie odbiegały zbytnio od rabatów oferowanych w innych akcjach promocyjnych oferowanych ogółowi konsumentów, a poszczególne akcje były skierowane do nieograniczonego kręgu odbiorców. Wtedy takie rabaty nie będą stanowić dla pracowników przychodu z częściowego nieodpłatnego świadczenia wynikającego ze stosunku pracy. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane