Kiedy pęknie bańka Karela Gotta

opublikowano: 12-08-2019, 22:00

Okolicznościowe banknoty z portretem czeskiego wokalisty sprzedawano miesiąc temu po 50 CZK. Teraz handluje się nimi nawet po kilkanaście tysięcy CZK.

Miesiąc temu Karel Gott, zwany złotym głosem z Pragi i Czeskim Sinatrą, obchodził 80. urodziny. Rodacy zrobili mu z tej okazji prezent i wydali pamiątkowy banknot o nominale 0 EUR z wizerunkiem artysty.

Zainteresowanie tymi okolicznościowymi zeroeurówkami — jeszcze zanim rozpoczęła się ich sprzedaż — było ogromne, i to nie tylko wśród Czechów, ale także Niemców, Austriaków i oczywiście Słowaków, dla których piosenkarz też jest postacią kultową. Wydane w limitowanym nakładzie tylko 5 tys. sztuk numerowane banknoty można było dostać tylko 14 lipca, czyli w dniu urodzin Karela Gotta, tylko w jednym miejscu na pl.

Wacława w Pradze. Kolejka fanów i kolekcjonerów ustawiła się tam już poprzedniego dnia. Każdy mógł kupić najwyżej dwa egzemplarze i po niespełna czterech godzinach towaru zabrakło. Ktoś, kto kupił wtedy okolicznościową zeroeurówkę, mógł na tym zrobić interes życia. Banknoty, które kosztowały 50 CZK (niespełna 8,5 zł) za sztukę, dziś można bowiem sprzedać z gigantycznym, sięgającym dziesiątków tysięcy proc. przebiciem. Numizmatycy są kompletnie zaskoczeni.

— To oczywiście bańka inwestycyjna, która z pewnością pęknie. Trudno jednak dziś powiedzieć, jak bardzo spadnie cena. Myślę, że może to być mniej niż 1 tys. CZK — mówi czeskiemu serwisowi penize.cz Roman Veselý, kolekcjoner i właściciel sklepu Aurea Numismatika w Pradze.

Otwarte pozostaje też pytanie, kiedy zeroeurówki z Karelem Gottem miałyby być tak drastycznie przecenione. Na razie zainteresowanie nimi nie słabnie. Na Aukro.cz, czyli jednym z popularniejszych czeskich portali aukcyjnych, znaleźć można dziesiątki ofert sprzedaży banknotów. Pojawiają się ceny sięgające nawet 15 tys. CZK, czyli przekraczające 2,5 tys. zł. Nie brakuje też uczestników licytacji i wygląda na to, że do sprzedaży dochodzi.

e4037212-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Masowych transakcji po tak wysokich cenach raczej nie ma — ocenia cytowana przez portal Lenka Klimentová z Czeskiej Mennicy.

Ceny, po których handluje się pamiątkowymi zeroeurówkami z Karelem Gottem, to najczęściej od 5 tys. do 12 tys. CZK (od 840 do 2 tys. zł).

— Myślę, że to maksimum, jakie osiągnie ten banknot. Nadchodzące tygodnie, a może miesiące pokażą, na jakim poziomie ceny się ostatecznie ustabilizują — uważa Jan Jelínek z numizmatycznego domu aukcyjnego Macho & Chlapovič, którego słowa przytacza penize.cz.

Karel Gott podczas swojej ponad 60-letniej kariery nagrał około setki autorskich albumów (z czego ponad połowa uzyskała status platynowych, złotych lub srebrnych) i sprzedał kilkadziesiąt milionów płyt (niektórzy mówią nawet o 100 mln). Dotąd otrzymał ponad 40 nagród Złotego i Czeskiego Słowika, ostatni raz w 2016 r. A może być ich jeszcze więcej, bo Karel Gott jest wciąż aktywnym piosenkarzem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy