Kiepskie wieści dla Mazowsza

DI
opublikowano: 02-06-2010, 15:24

W tym roku władze województwa wielokrotnie alarmowały, że sytuacja budżetowa m.in. z powodu janosikowego (czyli subwencji wyrównawczej) jest niewesoła. Dostrzegła to także agencja ratingowa Fitch. Oto jej komunikat:

Fitch Ratings zmienił dzisiaj perspektywę ratingów Województwa Mazowieckiego ze Stabilnej na Negatywną (...). Zmiana (...) odzwierciedla szybko pogarszające się wyniki na poziomie operacyjnym oraz wskaźniki obsługi zadłużenia, co wynika ze spadku dochodów operacyjnych, któremu nie towarzyszy odpowiednie ograniczanie wydatków operacyjnych. Ratingi odzwierciedlają zadowalającą płynność oraz dobrze rozwiniętą gospodarkę lokalną, na którą jednak negatywnie wpływa obecne spowolnienie gospodarcze. Ponadto ratingi biorą także pod uwagę wysokie ryzyko pośrednie związane z sektorem ochrony zdrowia.

W budżecie na 2010r. Województwo zaplanowało nadwyżkę operacyjną w wysokości 5% dochodów operacyjnych, natomiast w budżecie po zmianach, uchwalonym w maju 2010r., zaplanowany został deficyt na poziomie operacyjnym w wysokości 2%. Zaplanowany wynik operacyjny jest znacznie gorszy od średniej marży operacyjnej w latach 2005-2008 wynoszącej 26%, jak również od słabego wyniku w 2009r. wynoszącego 10%. Największym źródłem dochodów podatkowych jest podatek CIT (64% dochodów operacyjnych), co sprawia że budżet Województwa jest wrażliwy na niekorzystne zmiany wynikające ze spowolnienia gospodarczego. Zdaniem Fitch, spadkowi dochodów podatkowych nie będą towarzyszyć odpowiednie ograniczenia wydatków bieżących przez Województwo, a ponadto niekorzystny sposób obliczania obowiązkowych wpłat na cześć wyrównawczą subwencji ogólnej wpłynie dodatkowo na pogorszenie wyników.

Warto zaznaczyć, że Fitch potwierdził międzynarodowy długoterminowy rating w walucie zagranicznej na poziomie ‘A-‘, międzynarodowy długoterminowy rating w walucie krajowej na poziomie ‘A‘ oraz długoterminowy krajowy na poziomie ‘AAA(pol)’. Ponadto Fitch potwierdził międzynarodowy długoterminowy rating w walucie zagranicznej dla obligacji wyemitowanych przez Województwo w kwocie 82 mln EUR.


© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Samorządy / Kiepskie wieści dla Mazowsza