KIG BUDUJE UKŁADY LOBBYINGOWE W BRUKSELI

Karolina Guzińska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

KIG BUDUJE UKŁADY

LOBBYINGOWE W BRUKSELI

Krajowa Izba Gospodarcza obchodzi dziesiąte urodziny

Krajowa Izba Gospodarcza wkroczyła w dziesiąty rok swego istnienia. Największym wyzwaniem, stojącym obecnie przed Izbą, jest wspieranie rządu i przedsiębiorców w procesie dostosowania polskiej gospodarki i ustawodawstwa do reguł Unii Europejskiej. Jednym z patronów urodzin KIG jest „Puls Biznesu”.

Odrodzenie samorządu i izb gospodarczych w Polsce nastąpiło w 1989 r., po przyjęciu przez Sejm ustawy o izbach gospodarczych. W lutym 1990 r. organizacje zrzeszające środowiska przedsiębiorców powołały „izbę izb”, czyli Krajową Izbę Gospodarczą.

Działać razem

Dziś Krajowa Izba Gospodarcza skupia ponad pół miliona przedsiębiorstw, należących do 150 organizacji członkowskich KIG. Izba współpracuje z parlamentem, opiniując projekty nowych uregulowań prawnych z dziedziny życia gospodarczego oraz chce reprezentować interesy polskich biznesmenów wobec rządu i samorządów lokalnych. Ponadto prowadzi działalność usługową, organizując misje handlowe w Polsce i za granicą, wystawy i targi (w tym roku zaplanowano 134 imprezy). Chociaż z możliwości uczestnictwa w imprezach promocyjnych KIG korzysta około tysiąca firm rocznie, w opinii wielu naszych radców handlowych udział Polaków w targach wciąż jest niewystarczający.

— Firmy, które decydują się na promocję za granicą, praktycznie same ponoszą wszelkie koszty, bo pomoc państwa jest śladowa. Polski rząd przeznacza na promocję eksportu zaledwie 0,18 proc. PKB. Dla porównania w Holandii, gdzie PKB jest wyższy niż u nas, państwo asygnuje na ten cel około 6 proc. PKB — zauważa Marek Kłoczko, sekretarz generalny KIG.

Rozstrzyganie sporów

Przy KIG działa Sąd Arbitrażowy, który rozstrzyga spory pomiędzy podmiotami gospodarczymi — zarówno te wynikające z międzynarodowych kontraktów handlowych, jak i krajowych. W izbie można także dokonać legalizacji dokumentów handlowych i otrzymać karnety ATA, umożliwiające dokonanie warunkowej odprawy celnej. Istotną rolę w działalności KIG odgrywają kursy i szkolenia. Ponadto izba gromadzi i udostępnia informacje służące prowadzeniu działalności gospodarczej oraz weryfikuje wiarygodność potencjalnych partnerów handlowych (z wywiadowni KIG korzysta rocznie kilka tysięcy firm). Organizacja angażuje się również w ruch projakościowy w gospodarce, przyznając corocznie Polską Nagrodę Jakości. Jest także inicjatorem programu Marka — Markom.

— Krajowa Izba Gospodarcza utrzymuje się sama, z opłat za swoje usługi oraz ze składek członkowskich — informuje Marek Kłoczko.

Wyzwania globalizacji

KIG jest członkiem Stowarzyszenia Europejskich Izb Handlowo-Przemysłowych EUROCHAMBERS oraz Międzynarodowej Izby Handlowej (ICC) w Paryżu. Łączy ją także współpraca bilateralna z innymi izbami przemysłowo-handlowymi całego świata.

— Nowe zdobycze komunikacji międzyludzkiej sprawiają, że rynek staje się globalny. Pod wpływem regulacji WTO globalizacji ulega również konkurencja. Wspieramy polskich przedsiębiorców w dostosowaniu się do nowych zjawisk, głównie poprzez informację i szkolenia — deklaruje Marek Kłoczko.

Zgodnie z decyzją rządu RP, KIG uczestniczy w negocjacjach z Unią Europejską.

— Powinnością ruchu samorządowego jest zdecydowane wsparcie naszych negocjatorów. Chodzi tu przede wszystkim o stanowisko polskiego biznesu, wyrażające się z jednej strony akceptacją reguł i standardów obowiązujących w Unii, a z drugiej — wspierające wszystko, co służy zwiększeniu konkurencyjności naszej gospodarki — twierdzi Andrzej Arendarski, prezes KIG.

Zgodnie z tym stanowiskiem, izba chce wpływać na rodzime ustawodawstwo gospodarcze w celu zrównania szans firm polskich i zagranicznych. Zespoły eksperckie KIG wspierają także negocjatorów rządowych, opiniując proponowane Polsce rozwiązania, np. w zakresie prawa podatkowego i pracy czy stawek celnych.

— Budujemy ponadto układy lobbyingowe w Brukseli. Jest to szczególnie ważne w dobie, gdy 60 proc. decyzji mających wpływ na prowadzenie działalności gospodarczej w krajach unijnych jest podejmowanych nie na szczeblu rządów krajowych, ale w Brukseli — podkreśla Marek Kłoczko.

WSPÓLNE TRADYCJE: Krajowa Izba Gospodarcza odwołuje się do tradycji anglosaskiej, zgodnie z którą prywatne firmy i organizacje zakładają izby przemysłowo-handlowe w celu lepszej organizacji wspólnych interesów — wyjaśnia Marek Kłoczko, sekretarz generalny KIG.

PRZYKŁAD DLA NAS: W rozwiniętych krajach europejskich i USA wszystkie ważne decyzje gospodarcze podejmowanie są w porozumieniu z samorządem, organizacjami lobbystycznymi i pracodawcami. Z tych właśnie względów tak ważne jest istnienie jednego silnego samorządu, który ma charakter publiczny, jest powszechny i apolityczny — uważa Andrzej Arendarski, prezes KIG.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KIG BUDUJE UKŁADY LOBBYINGOWE W BRUKSELI