Czytasz dzięki

KIG: w tym roku PKB skurczy się o 0,5 proc.

  • PAP
opublikowano: 05-05-2020, 15:54

W 2020 r. PKB skurczy się 0,5 proc., a w przyszłym wzrost może przekroczyć 5 proc. - prognozuje Krajowa Izba Gospodarcza. Jedną z niewielu sfer gospodarki, która mniej odczuje wpływ pandemii może być budownictwo.

KIG zwraca uwagę w comiesięcznym przeglądzie makroekonomicznym, że prognozy dla nadchodzących kwartałów głęboko się zmieniły ze względu na coraz lepiej rozpoznawany wpływ koronawirusa na gospodarkę. Uwzględniają one zakazy prowadzenia działalności np. usługowej w kraju oraz ograniczenie popytu w działalnościach formalnie mogących pracować, ale zderzających się z mniejszą liczbą klientów.

Zobacz więcej

fot. Tomasz Walkow

Szczególny wpływ na wyniki gospodarki będzie miał gwałtowny spadek popytu na dobra eksportowane z Polski. Już w pierwszym kwartale 2020 (marzec) widoczny będzie wpływ zmian w gospodarce.

"Kwartały drugi i trzeci przyniosą spadek PKB w ujęciu rocznym. Kwartał czwarty powinien być już lepszy. W całym roku 2020 PKB w ujęciu realnym skurczy się 0,5 proc. Wzrost w roku 2021 może okazać się wysoki (ze względu na efekty bazowe) i przekroczyć 5 proc.

W marcu produkcja przemysłowa wzrosła realnie o 2,4 proc. Wzrost sprzedaży w marcu jest typowy. Roczna dynamika produkcji pogorszyła się z dodatnich 4,9 proc. w lutym do ujemnych minus 2,3 proc. w marcu.

Wyniki przemysłu w marcu były lepsze od oczekiwanych. Najbliższe miesiące przyniosą jednak głębokie spadki produkcji szczególnie dotkliwe w okresie kwiecień–czerwiec.

KIG zwraca uwagę, że w marcu produkcja budowlano-montażowa okazała się realnie o 25,0 proc. wyższa niż w lutym, a wyniki były lepsze od oczekiwanych.

"Budownictwo może okazać się jedną z niewielu sfer gospodarki, na których piętno koronawirusa nie będzie aż tak znaczące (choć oczywiście prognozy aktualne są niższe od formułowanych wcześniej)" - oceniono.

Izba spodziewa się, że w następnych miesiącach wyniki sprzedaży wyraźnie pogorszą się ze względu na obostrzenia związane z koronawirusem.

Szybko wzrastać będzie liczba zarejestrowanych bezrobotnych oraz stopa bezrobocia - począwszy od kwietnia. "Do miesięcy jesiennych liczba pracujących może skurczyć się o około 400 tys. – przy założeniu dobrej skuteczności działań administracji określanych jako Tarcza Antykryzysowa" - przewiduje KIG.

Jednocześnie liczba bezrobotnych wzrośnie prawdopodobnie do 1,25 mln, a stopa bezrobocia do 7,5 proc. Szczyt bezrobocia powinien przypaść na luty 2021, po którym sytuacja na rynku pracy zacznie stopniowo się poprawiać.

W raporcie zwrócono uwagę, że w marcu inflacja CPI wyniosła 4,6 proc. rdr. "W kolejnych miesiącach roku oczekiwane jest stopniowe zmniejszanie rocznego wskaźnika inflacji" - napisano.

Zaznaczono, że należy mieć na uwadze ryzyka w prognozowaniu inflacji. Szczególna jest tu kwestia kursu walutowego ale też głębokich zmian w strukturze wytwarzanego przez gospodarkę produktu oraz sytuację rynku pracy i zmiany preferencji klientów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane