Kiler mówi o korupcji przy prywatyzacjach

  • Piotr Nisztor
opublikowano: 05-12-2012, 00:00

Płatny zabójca skazany za zastrzelenie szefa pruszkowskiej mafii zeznaje po latach w... śledztwie dotyczącym korupcji przy sprzedaży państwowych firm.

Prokuratura Apelacyjna w Katowicach, badająca nieprawidłowości przy największych polskich prywatyzacjach, sięga do historii — do świadków zdarzeń sprzed 20 lat. W tym celu dwukrotnie przesłuchiwała 43-letniego Ryszarda Boguckiego, płatnego zabójcę, oskarżonego o udział w morderstwie generała Marka Papały, byłego szefa policji. W zakładzie karnym w Katowicach odsiaduje wyrok 25 lat więzienia za morderstwo szefa mafii pruszkowskiej — Andrzeja Kolikowskiego, pseudonim Pershing. Kolejne przesłuchanie prokuratra zaplanowała na 10 grudnia.

Geneza grupy

Ryszard Bogucki opowiadał śledczym o kulisach mało znanych prywatyzacji z początku lat 90. — spółek Unitra Eltron z Katowic i Unitra Eltron II z Lublina. Zajmowały się one handlem elektroniką, posiadały atrakcyjne nieruchomości w kilku miastach. Udziały w Unitrach zostały przejęte przez prywatne osoby, w tym Boguckiego, i błyskawicznie sprzedane do firmy Berken International z Liechtensteinu.

Po wielu latach sąd unieważnił jednak umowę sprzedaży udziałów w katowickiej Unitrze i Bogucki wraz z innymi osobami ponownie zostali jej właścicielami (dziś w likwidacji). Śledczy zainteresowali się tą prywatyzacją, bo uczestniczyły w niej osoby, które usłyszały zarzuty za korupcję przy sprzedaży Stoenu i PLL LOT.

— Dzięki zeznaniom Boguckiego prokuratura chce pokazać genezę powstania i ciągłość działania najpierw przy Ministerstwie Przekształceń Własnościowych, a potem Ministerstwie Skarbu Państwa grupy ustawiającej prywatyzacje. Ma to wzmocnić oskarżenie podczas procesu sądowego — tłumaczy osoba związana z katowicką prokuraturą.

— Taka osoba była przesłuchiwana — mówi Leszek Goławski z katowickiej prokuratury. Nie chce jednak ujawnić treści złożonych zeznań.

Znany oktet

O szczegółach przesłuchania nie chciał też mówić Ryszard Bogucki.

— Prokuratura w Katowicach zainteresowała się treścią złożonego przeze mnie zawiadomienia dotyczącego oszustw przy prywatyzacji i funkcjonowaniu Unitry Eltron. Stwierdziła, że sprawa łączy się z prowadzonym przez nią śledztwem — powiedział Ryszard Bogucki.

W sumie w śledztwie prowadzonym przez katowicką prokuraturę podejrzanych jest osiem osób, m.in. Andrzej Piechocki, właściciel giełdowego MNI, mecenas Michał Tomczak, gen. Gromosław Czempiński, były szef Urzędu Ochrony Państwa, Wojciech J., były wiceminister infrastruktury, były szef Elektrimu, oraz Piotr D., były doradca ministra finansów Leszka Balcerowicza. Żaden z nich nie przyznaje się do winy. Katowicka prokuratura od wielu miesięcy chce przedstawić zarzuty także Konradowi Dubelskiemu, byłemu oficerowi wywiadu PRL. Od wielu miesięcy ukrywa się jednak przed organami ścigania. W październiku warszawski sąd wydał za nim europejski nakaz aresztowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Piotr Nisztor

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu