King: Bank Anglii musi utrzymać niskie stopy

Tadeusz StasiukTadeusz Stasiuk
opublikowano: 2016-06-27 19:20

Po siedmiu latach z rekordowo niską stopą procentową (benchmarkowa na poziomie 0,5 proc.), nie można obecnie oczekiwać by ta sytuacja uległa szybkiej zmianie, uważa Mervyn King, były prezes Banku Anglii (BoE), cytowany przez agencję Bloomberg.

Nawet mimo znaczącego spadku wartości funta, który w relacji do dolara amerykańskiego w poniedziałek był wyceniany najniżej od ponad trzech dekad, podwyżka stóp w Wielkiej Brytanii jest mało prawdopodobny- powiedział King w wywiadzie dla BBC. Spadek funta i wzrost cen importu „będą musiały się zdarzyć” by zrównoważyć gospodarkę, dodaje były oficjel.

Mervyn King
Mervyn King
ARC

Wyjaśnia, że jeśli własne prognozy BoE są prawidłowe, i poruszać się będziemy w kierunku spowolnienia w gospodarce, bank centralny będzie zmuszony utrzymać ultra niskie stopy na dłużej.  

Byłoby czymś niespotykanych i niezrozumiałym, gdyby Bank Anglii zdecydował się podnieść koszt pieniądza mimo spadku wartości brytyjskiej waluty. Instytucja próbuje wywierać presję na wzrost inflacji, ale bez większego sukcesu. Obecne czynniki mogą pomóc w tej kwestii – ocenia King.