KIR będzie miała nowego szefa

Piotr Alicki, szef IT PKO BP, jest kandydatem na prezesa Krajowej Izby Rozliczeniowej. Głosowanie dzisiaj.

Dzisiaj zbiera się rada nadzorcza Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR), instytucji obsługującej płatności i przelewy bankowe, należąca do kilkunastu instytucji, głównie banków i NBP. I to właśnie bank centralny, jak wynika z naszych informacji, jest inicjatorem zmian na stanowisku prezesa KIR. Nasi rozmówcy twierdzą, że kandydatem do tej funkcji jest Piotr Alicki, obecnie wiceprezes PKO BP, odpowiedzialny za IT.

SPEC OD IT:
Zobacz więcej

SPEC OD IT:

Piotr Alicki wychodzi z banku, ale zostaje w branży i nadal będzie zajmował się IT. Marek Wiśniewski

Powody transferu nie są do końca jasne, gdyż według niektórych źródeł jego przejście do KIR może oznaczać, że Zbigniew Jagiełło, prezes banku, musi zwolnić miejsce w zarządzie. Inni twierdzą, że zmiana jest elementem programu cyfryzacji państwa, będącego ważnym elementem dobrej zmiany. Piotr Alicki uchodzi za wysokiej klasy fachowca od IT, co potwierdził w tym roku, w ekspresowym tempie przygotowując i wdrażając projekt dostępu do programu 500+ za pośrednictwem internetowych kont bankowych. Pomimo krótkiego czasu udało się udrożnić ten kanał bez większych wpadek.

Piotr Alicki w PKO BP pracuje od 2010 r. Wcześniej był zatrudniony w Pekao. Wymiana szefa jest jedną ze zmian, jakie mają nastąpić w KIR. Według naszych informacji, pozycję w izbie chce wzmocnić NBP, większościowy akcjonariusz, dysponujący około 40 proc. akcji. Bank chce mieć większy wpływ na zarządzanie KIR i zagwarantować sobie prawo do stanowiska przewodniczącego rady nadzorczej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / KIR będzie miała nowego szefa