Klasa średnia ucieka Milenialsom

opublikowano: 11-04-2019, 22:00

Klasa średnia się kurczy. Pokolenie milenialsów, osób urodzonych w latach 80. i 90. XX w., jest z niej coraz mocniej wykluczane — napisał portal CNBC, powołując się na raport OECD.

To efekt rosnących kosztów życia i stagnacji w poziomie dochodów. Z ostatniego raportu organizacji wynika, że tylko 60 proc. przedstawicieli pokolenia X w 40 krajach, gdzie przeprowadzono ankiety, miało tzw. średnie zarobki, definiowane jako 75-200 proc. ogólnokrajowej mediany wynagrodzeń (wśród pokolenia baby boomers, czyli osób urodzonych w latach 1942-64, blisko 70 proc. należało do średniej klasy, gdy mieli po 20 lat).

— Dzisiejsza klasa średnia prezentuje się coraz bardziej jak łódka przy skalistym brzegu — mówi Angel Gurría, sekretarz generalny OECD.

Apeluje do rządów, aby wsłuchiwały się w problemy ludzi oraz chroniły i promowały standardy życia klasy średniej. W Polsce klasa średnia stanowi 61 proc. społeczeństwa. W ciągu ostatniej dekady jej dochody rosły w tempie zaledwie 0,3 proc. rocznie. Obecnie ogromną część jej dochodu rozporządzalnego pochłania zakup mieszkania — jedną trzecią, o 25 proc. więcej niż w latach 90.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane