Czytasz dzięki

Klienci Inventum znów dostali parę groszy

opublikowano: 13-05-2020, 22:00

Likwidator ponowił operację częściowej wypłaty. Tym razem objęła tylko jeden z felernych funduszy

W najbliższych dniach klienci funduszu Inventum Obligacji otrzymają pisemne potwierdzenia umorzenia jednej czwartej jednostek. To efekt wypłaty z funduszu, jaką przeprowadził ING Bank Śląski, będący jego likwidatorem. Przelewy poszły w środę 13 maja 2020 r., więc jeszcze wczoraj, a najpóźniej dzisiaj powinny zostać zaksięgowane na kontach klientów funduszu.

— Pieniądze na częściową wypłatę pochodzą głównie ze spłaty części obligacji wchodzących w skład portfela Inventum Obligacji, która miała miejsce w pierwszym półroczu 2020 r. — wyjaśnia Piotr Utrata, rzecznik ING Banku Śląskiego.

Do operacji umorzenia jednostek Inventum Obligacjim doszło 6 maja według wyceny z 8 stycznia, a więc ostatniej półrocznej informacji o stanie likwidacji. Nie jest to zresztą pierwsza częściowa wypłata z felernych funduszy. Taka operacja została już przeprowadzona w 2016 r.

Papierowa wartość

ING Bank Śląski likwiduje fundusze Inventum (wcześniej znane pod nazwą Idea), po tym jak w październiku 2014 r. KNF odebrała towarzystwu pozwolenie na zarządzanie funduszami. Był to pierwszy taki przypadek w historii. W konsekwencji tej decyzji likwidacja funduszy spadła na banki depozytariuszy — w przypadku funduszy detalicznych na ING Bank Śląski. Polityka inwestycyjna byłego TFI sprawiła jednak, że w portfelach funduszy znajdują się aktywa o wątpliwej jakości i sprawa się przeciąga.

Zresztą fundusze Inventum Akcji oraz Stabilnego Wzrostu nie mają już żadnych papierów wartościowych, ale roszczenia do FIZAN-u 20. Powstał on w sierpniu 2013 r. i przejął problematyczne aktywa w celu ich spieniężenia przez sprzedaż lub egzekucję zabezpieczeń. Fundusze otwarte zmieniały dzięki temu dotychczasoweaktywa na wierzytelności płatne w ratach. Na papierze pozwalało to utrzymać wartość jednostek uczestnictwa i powstrzymywać uczestników od umorzeń. System się jednak zawalił, bo FIZAN 20 nie zdołał w uzgodnionych terminach spieniężaćproblematycznych aktywów. Po odebraniu licencji Inventum trafił zaś do Saturn TFI, które straciło pozwolenie na działalność w wyniku afery GetBacku. Teraz znajduje się w gestii BNP Paribas Bank Polska, który jest jego likwidatorem.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Od tego, kiedy FIZAN 20 spienięży to, czym dysponuje, zależy kiedy ostatnie pieniądze trafią do klientów Inventum Akcji i Stabilnego Wzrostu. Trochę inaczej ma się sprawa Inventum Obligacji i Inventum Premium SFIO.

Poza wierzytelnościami od FIZAN-u 20 mają jeszcze w portfelach papiery wartościowe, które bank stara się co jakiś czas sprzedać.

— W marcu tego roku po raz kolejny przedstawiliśmy ofertę zakupu poszczególnych papierów kilkudziesięciu podmiotom na rynku — informuje Piotr Utrata.

Zapomnieli o pieniądzach

Ostatnim zlikwidowanym funduszem detalicznym Inevntum są Surowce Plus. Ich likwidacja zakończyła się w styczniu 2020 r., ale tak naprawdę to w maju 2017 r. Od tego czasu trwały procedury związane z ulokowaniem w depozycie sądowym niewielkich kwot należących do klientów funduszu, którzy nie zaktualizowali swoich danych. To samo dzieje się teraz z Inventum Pieniężnym, który finalnej wypłaty dokonał w marcu 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane