Klienci PKO TFI zapragnęli innowacji

Fundusz z oferty towarzystwa, łowiący technologiczne perełki, w kwietniu pociągnął ku górze sprzedaż wszystkich funduszy akcyjnych.

Dodatnie saldo sprzedaży, którym w kwietniu wyróżniły się fundusze akcyjne (321,2 mln zł), to zasługa rozwiązań skoncentrowanych na rynkach zagranicznych. W miesiąc do produktów z tej grupy napłynęło netto 319,6 mln zł. Za ponad 60 proc. tej wartości odpowiada PKO Technologii i Innowacji Globalny.

— W funduszu skupiamy się na innowacyjnych spółkach z wyraźnymi przewagami konkurencyjnymi oraz skalowalnymi produktami. Ponadto, spółki te często posiadają perspektywiczne linie biznesowe, które są niedostrzeżone i w konsekwencji niewłaściwie wycenione przez rynek — mówi dr Sławomir Sklinda, szef zarządzających funduszami akcji w PKO TFI. Stopa zwrotu za 5 lat to prawie 100 proc. W rok fundusz zarobił 39 proc., od początku tego roku 14,7 proc.

— Fundusz od dawna cieszy się zainteresowaniem klientów. Wynika to z bardzo dobrych wyników inwestycyjnych przy zaangażowaniu w akcje na poziomie 70 proc. Takie podejście wpływa na zmniejszoną zmienność, a to doceniają inwestorzy — mówi Wilhelm Mikołajczyk, dyrektor sprzedaży PKO TFI. Na koniec marca 2017 r. dziewięć na dziesięć największych inwestycji funduszu należało do sektora informatycznego. Załapał się do nich m.in. CD Project (zaangażowanie w akcje tej spółki wyniosło 4,3 proc.). Pod względem alokacji geograficznej polski rynek nie odgrywa kluczowej roli w portfelu. Półtora miesiąca temu pracowało na nim jedynie 5,8 proc. aktywów. Zdecydowaną przewagę miał rynek amerykański (42,1 proc.).

— Podobnie jak w naszych pozostałych funduszach branżowych, także zarządzanie w tym skoncentrowane jest na doborze spółek i podsektorów, a alokacja w tym przypadku odgrywa drugorzędną rolę — dodaje dr Sławomir Sklinda. Zdaniem Roberta Florczykowskiego, współzarządzającego funduszem, szczególnie obiecująco prezentują się spółki związane z łańcuchem wartości centrów danych.

— Ostatnie wyniki kwartalne pokazały, że popyt na usługi data centers wśród mniejszych klientów zaczyna przyspieszać, podczas gdy wzrost popytu dużych dostawców rozwiązań w chmurze utrzymuje się na stabilnym poziomie. Z pewnością będziemy również inwestować w sektor producentów gier. Szczególnie istotny jest tutaj wzrost wysokomarżowej dystrybucji cyfrowej oraz odpłatnych funkcjonalności w ramach gry — tzw. in-game purchases — mówi Robert Florczykowski. Na koniec kwietnia 2017 r. aktywa PKO Technologii i Innowacji Globalny miały wartość 1,39 mld zł. Aktywa PKO TFI to 21 mld zł. Towarzystwo w kwietniu wypadło najlepiej na rynku pod względem sprzedaży (0,4 mld zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci PKO TFI zapragnęli innowacji