Klienci uciekli z funduszy stratnych na budowlance

  • Jagoda Fryc
12-07-2012, 00:00

W czerwcu z funduszy, które posiadały obligacje bankrutującego PBG, klienci wycofali ponad 1,6 mld zł netto

Cztery z pięciu funduszy z najgorszym saldem sprzedaży w czerwcu to te, które straciły na papierach dłużnych PBG. Gorzką pigułkę musiał przełknąć przede wszystkim Union Investment TFI. Z dwóch flagowych funduszy pieniężnych zarządzanych przez to towarzystwo klienci wycofali łącznie prawie 1,2 mld zł. Za uszczerbek na wizerunku słono zapłaciły także Idea i Millennium.

Skrucha i mobilizacja

Po przeszacowaniu papierów PBG jednostki uczestnictwa UniWibid i UniKorona Pieniężny zanurkowały o — odpowiednio — 2,7 proc. i 2,3 proc. Klienci powiedzieli „dość”. Jeszcze w maju UniWibid zarządzał aktywami o wartości 2,3 mld zł, ale po wypłacie w czerwcu bagatela 787 mln zł netto kwota stopniała do 1,4 mld zł. Z UniKorona Pieniężny inwestorzy wycofali 370 mln zł, co stanowi około 20 proc. portfela.

Odpływy szczególnie w przypadku UniWibidu muszą być o tyle bolesne dla towarzystwa, że fundusz ten jeszcze do niedawna należał do rynkowej czołówki zarówno pod względem wyników inwestycyjnych, jak i popularności. Aktywa przyrastały systematycznie od września ubiegłego roku, bo produkt traktowany był jako bezpieczna alternatywa dla lokat bankowych. Po tak wielkim rozczarowaniu Union musi się teraz mocno postarać, aby odzyskać stracone zaufanie. Przedstawiciele TFI zapewniają, że z bolesnej lekcji wyciągnęli już wnioski.

— Skokowa przecena obligacji PBG, która odbiła się na wynikach naszych funduszy pieniężnych, mobilizuje nas do jeszcze intensywniejszej pracy. Mam tu na myśli przede wszystkim dalsze zacieśnianie procedur kontrolnych wobec emitentów poszczególnych instrumentów finansowych, jak również uwypuklanie ryzyk związanych z różnymi typami inwestycji — mówi Zbigniew Jakubowski, wiceprezes zarządu Union Investment TFI. Menedżer wierzy, że działania, choć czasochłonne, przyniosą wymierne rezultaty.

— Koncentrujemy się przede wszystkim na poprawieniu wyników przecenionych funduszy i dążymy do odzyskania pieniędzy. Mamy nadzieję, że pozwoli nam to odzyskać zaufanie tych klientów, których inwestycje zostały nadwyrężone w wyniku upadłości PBG — dodaje Zbigniew Jakubowski.

Wpadka goni wpadkę

W niezbyt komfortowej sytuacji jest też Idea TFI. Strata Idea Premium na obligacjach PBG nie jest jedyną tegoroczną wpadką tego funduszu. Kilka miesięcy temu jednostka uczestnictwa zanurkowała o 3,3 proc. po przeszacowaniu do zera wartości obligacji DSS. Od kwietnia Idea Premium boryka się z odpływem klientów.

W czerwcu inwestorzy wypłacili z funduszu ponad 332 mln zł netto, a od początku roku prawie 920 mln zł. Nieudane zaangażowanie w budowlankę, a w rezultacie kiepskie wyniki funduszy zniechęciły także dystrybutorów. Najpierw ze współpracy wycofał się BRE Bank, potem wszystkie fundusze towarzystwa usunęła ze swojej oferty także AXA.

Po tak wielkim rozczarowaniu Union musi się teraz mocno postarać, aby odzyskać stracone zaufanie. Przedstawiciele TFI zapewniają, że z bolesnej lekcji wyciągnęli już wnioski.

W czerwcu do krajowych funduszy wpłacono netto 900 mln zł — wyliczyły Analizy Online. Jednak dodatnie saldo sprzedaży to zasługa jednego funduszu aktywów niepublicznych (Sezam FIZ) z oferty Skarbca TFI, do którego napłynęło w ubiegłym miesiącu 2,4 mld zł. Gdyby nie to, bilans wpłat i wypłat byłby ujemny.

Klienci nieprzerwanie inwestują w fundusze dłużne, które w czerwcu jako jedyne spośród przeznaczonych dla klientów detalicznych odnotowały dodatni bilans sprzedaży (0,6 mld zł). Pozostałe grupy produktów zanotowały przewagę wypłat nad wpłatami. Najwięcej, bo aż 1,6 mld zł, odpłynęło z funduszy pieniężnych, co związane jest ze stratą niektórych z nich na obligacjach PBG. Z produktów akcyjnych klienci wycofali zaledwie 14 mln zł, a z mieszanych 307 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Klienci uciekli z funduszy stratnych na budowlance