Czytasz dzięki

Klienci wycofali z funduszy 2,2 mld zł

opublikowano: 11-07-2019, 22:00

W pierwszym półroczu TFI zanotowały przewagę wypłat nad wpłatami. Gros ujemnego bilansu przypadło na fundusze absolutnej stopy zwrotu.

Zła passa funduszy trwa. Przez ostatnich 10 miesięcy tylko dwukrotnie (w tym w maju tego roku) saldo wpłat i wypłat było dodatnie. W sumie odpływ netto to 2,2 mld zł, w tym 1,1 mld zł przypada na fundusze absolutnej stopy zwrotu, a 863 mln zł na fundusze akcji. Na plusie były natomiast fundusze dłużne (+679 mln zł), przy czym zmieniła się struktura — to, co wycofano z funduszy papierów skarbowych, w zdecydowanej większości trafiło do funduszy uniwersalnych.

W czerwcu odpływy w TFI również przeważyły, w wyniku czego saldo wyniosło -0,14 mld zł, podały Analizy Online. Z funduszy detalicznych, oferowanych szerokiemu gronu klientów, wypłacono 0,10 mln zł netto. Jedyną kategorią funduszy, która odnotowała dodatni bilans, były fundusze aktywów niepublicznych, które zasilono kwotą 662 mln zł netto. Ujemne saldo (-0,2 mld zł) odnotowano w funduszach dłużnych, które osiągnęły dobre wyniki w pierwszym półroczu. Najwięcej wypłacono z funduszy papierów skarbowych (699 mln zł netto), za czym stała kontynuacja wypłat z PKO Obligacji Skarbowych (pieniądze są prawdopodobnie przenoszone do dwóch innych rozwiązań dłużnych z oferty PKO TFI) oraz dwóch funduszy przeznaczonych na potrzeby grupy Aviva (niedostępnych dla detalicznego klienta). Wzięciem klientów cieszyły się natomiast fundusze dłużne o uniwersalnej strategii oraz fundusze inwestujące za granicą.

Z funduszy akcji klienci wycofali w czerwcu 65 mln zł, przy czym ujemne saldo dotyczyło znów funduszy uniwersalnych (są pod kreską w każdym z miesięcy tego roku). Nieznacznie na plusie były fundusze akcji małych i średnich spółek (+6 mln zł), które dzięki zwyżkom cen akcji (sWIG80 wzrósł od początku roku o 12 proc., a mWIG40 o ponad 5 proc.) zanotowały dodatni bilans w każdym z miesięcy tego roku z wyjątkiem maja. 25 mln zł netto odpłynęło w czerwcu z funduszy mieszanych, przy czym utrzymała się tendencja, zgodnie z którą klienci wycofują pieniądze z rozwiązań skupionych na polskim rynku (-55 mln zł w czerwcu i -931 mln zł netto od początku roku), by część przenieść na rynki zagraniczne (+30 mln zł w czerwcu i prawie 600 mln zł netto w pierwszym półroczu). Jak podają Analizy Online, na 33 monitorowane TFI w 11 bilans sprzedaży był w czerwcu dodatni. Najwięcej pieniędzy (ponad 0,6 mld zł) zdobyła Ipopema (głównie do rozwiązań niedetalicznych), a po ponad 100 mln zł netto zdobyły Santander TFI, TFI PZU i BNP Paribas TFI. Największe odpływy dotknęły natomiast PKO TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu