Oceny ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju zbliżone są do ocen sprzed miesiąca, nadal negatywne, ale lepsze niż przed rokiem — podał GUS. Nie ulegają istotnym zmianom oceny zarówno bieżącej, jak i przyszłej sytuacji przedsiębiorstw przemysłowych w porównaniu z notowanymi w kwietniu. Jednostki obu sektorów własności formułują zbliżone oceny klimatu koniunktury.
W budownictwie z kolei w maju wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury oceniany jest pozytywnie, lepiej niż w kwietniu, ale na poziomie wyraźnie niższym niż w analogicznym miesiącu poprzednich ośmiu lat.
— Na powyższe opinie mają wpływ lepsze niż przed miesiącem oceny sytuacji bieżącej i optymistyczne prognozy sytuacji na najbliższe miesiące. Ogólny klimat koniunktury w przedsiębiorstwach publicznych jest oceniany dużo lepiej niż w firmach prywatnych — podał GUS w komunikacie.
W handlu detalicznym klimat koniunktury oceniany jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu, choć gorzej niż w analogicznym miesiącu ośmiu poprzednich lat. Na sytuację taką wpływają lepsze oczekiwania przyszłej sprzedaży i sytuacji finansowej przedsiębiorstw przy pogarszających się odpowiednich ocenach bieżących.