Klimat koniunktury w przemyśle nadal negatywny

Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego "PEPEES" S.A.
08-05-2001, 18:12

WARSZAWA (Reuters) - Klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym był w kwietniu nadal oceniany negatywnie, natomiast klimat koniunktury w handlu detalicznym i budownictwie nieco się poprawił, podał Główny Urząd Statystyczny (GUS).

GUS podał, że wskaźnik koniunktury w przetwórstwie przemysłowym spadł w kwietniu do minus pięciu punktów z minus trzech punktów w marcu.

Większość przedsiębiorstw nadal ograniczała bieżącą produkcję z powodu spowolniena gospodarki i zmniejszenia popytu wewnętrznego, na który wpływają wysokie stopy procentowe, realnie na poziomie 11 procent.

Analitycy szacują, że wzrost Produktu Krajowego Brutto (PKB)w pierwszym kwartale 2001 roku wyniósł nieco powyżej dwóch procent, wobec 2,4 procent w czwartym kwartale 2000 roku i 4,1 procent w całym 2000 roku.

Wskaźnik klimatu koniunktury w handlu detalicznym poprawił się w kwietniu w stosunku do marca o trzy punktu i osiągnął poziom minus dziewięć. Najlepszą koniunkturę, na poziomie plus sześć punktów odnotowały największe firmy, które zatrudniają ponad 250 osób.

Indeks koniunktury w budownictwie również wzrósł w kwietniu i wyniósł plus 15 punktów wobec plus 10 w marcu. Przedsiębiorcy lepiej ocenili też portfel zamówień - na poziomie plus jeden wobec minus 10 w marcu.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Przemysłu Spożywczego "PEPEES" S.A.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Klimat koniunktury w przemyśle nadal negatywny