Klimat nie sprzyja inwestowaniu

opublikowano: 10-08-2015, 22:00

Firmy znów zaczęły obawiać się przyszłości. Największy strach zagląda w oczy najmniejszym, nie będą jednak zwalniać, lecz zatrudniać.

W tak słabym nastroju jak w trzecim kwartale tego roku firmy z segmentu MSP nie były od dwóch lat — wynika z najnowszego Skanera MSP, badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na próbie 600 mikro-, małych i średnich firm w lipcu tego roku. Wskaźnik KERNA obrazujący nastroje przedsiębiorców wyniósł minus 62,75 pkt., notując ponad 8-punktowy spadek. Może on przyjmować wartość od minus 100 do 100, a jest tym niższy, im gorszy nastrój przedsiębiorców. Nie ma jednak powodów do niepokoju.

— Obecnego spadku nie należy traktować analogicznie do klimatu z lat 2010-13, jest on raczej wynikiem sezonowego, spodziewanego obniżenia konsumpcji wewnętrznej, o czym informuje również GUS w najświeższych prognozach — uspokaja Izabella Młynarczyk, analityk rynku Keralla Research.

Z badania wynika, że obecnie tylko 27,7 proc. firm prognozuje polepszenie sytuacji ekonomicznej swojej firmy w ciągu najbliższych trzech miesięcy, podczas kiedy kwartał temu optymistów było o 7,8 pkt. proc. więcej. Jednocześnie pogorszenia kondycji spodziewa się 12,8 proc. firm. Nie lepiej jest z bieżącą oceną — ponad 20 proc. firm uważa, że ich kondycja poprawiła się w ostatnim kwartale, prawie tyle samo jest zdania, że się pogorszyła — choć to i tak najmniej takich głosów od początku roku.

Przedsiębiorcy oceniali także sytuację w gospodarce — tradycyjnie gorzej niż we własnej firmie. 12,2 proc. badanych uważa, że w ciągu kwartału kondycja gospodarki się poprawiła, a 26,3 proc. jest zdania, że się pogorszyła. Jeśli chodzi o prognozy — 14,2 proc. firm wróży lepszy klimat w gospodarce za trzy miesiące i prawie tyle samo — gorszy. Przy tym w najnowszym raporcie odnotowano znaczne różnice w percepcji sytuacji własnej firmy i gospodarki w zależności od rozmiaru przedsiębiorstwa. Zdecydowanie najbardziej przyszłości obawiają się firmy najmniejsze, zatrudniające do 9 osób — i to zarówno w zakresie kondycji własnej firmy, jak też obaw o sytuację ekonomiczną kraju. Pociąga to za sobą również plany inwestycyjne — firmy zatrudniające poniżej 50 osób zdecydowanie rzadziej chcą inwestowaćw najbliższym kwartale niż zatrudniające więcej niż pół setki pracowników. Chętni do inwestycji są także eksporterzy. Generalnie jednak skłonność przedsiębiorców do inwestowania nie zmieniła się znacznie w ciągu trzech miesięcy. Przedsiębiorcy, podobnie jak w poprzednich trzech miesiącach, w trzecim kwartale będą się koncentrować raczej na utrzymaniu na rynku, a nie zakupach. Ci, którzy chcą inwestować, więcej wydadzą na marketing i reklamę, technologie, maszyny, oprogramowanie i samochody. Wciąż więcej małych i średnich firm planuje zatrudniać, niż zwalniać pracowników. Jednocześnie wzrosła liczba przedsiębiorstw deklarujących utrzymanie obecnego poziomu zatrudnienia. Wzrostu liczby etatów należy spodziewać się przede wszystkim u eksporterów. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Klimat nie sprzyja inwestowaniu