Klimatyzacja coraz nowocześniejsza

Materiał przygotowany przez firmę SPS Klima
opublikowano: 26-06-2012, 00:00

KOMENTARZ

ARKADIUSZ WOJCIECHOWSKI

dyrektor techniczny w SPS Klima

Stosowane obecnie w systemach wentylacji i klimatyzacji rozwiązania opierają się zazwyczaj o zastosowanie tradycyjnego źródła ciepła wysokotemperaturowego dostarczanego z własnej kotłowni, najczęściej zasilanej gazem ziemnym lub z sieci ciepłowniczej, a chłód dostarczany jest z wytwornic wody lodowej lub elektrycznych układów VRF.

Tymczasem wydajność elektrycznych systemów VRF spada wraz ze spadkiem temperatury zewnętrznej, tak więc jeżeli miałyby stanowić jedyne źródło ciepła, trzeba je znacznie przewymiarować. Wytwornica wody lodowej stosowana w klimatyzacji jest wykorzystywana przez część roku, natomiast w okresie grzewczym konieczne jest stosowanie tradycyjnego systemu grzewczego.

Inwestor zawsze jest postawiony w trudnej sytuacji związanej z wyborem systemu klimatyzacji, wentylacji i ogrzewania (HVAC). Pierwszy wybór dotyczy kosztów samej inwestycji, drugi — kosztów eksploatacyjnych.

Patrząc z perspektywy czasu, rynek coraz bardziej skłania się w stronę wyboru systemów pozwalających na zmniejszenie kosztów związanych z eksploatacją rozpatrywaną w dłuższym okresie. Rozwiązania wysoko sprawne energetycznie są droższe w chwili zakupu, natomiast rekompensują to znacznie mniejszymi kosztami eksploatacji, a należy pamiętać, że około 80 proc. kosztów utrzymania obiektu stanowią koszty systemów HVAC.

Potencjalni klienci zainteresowani wynajęciem powierzchni biurowej zwracają uwagę nie tylko na koszt wynajmu, ale także na koszty eksploatacyjne. Coraz więcej obiektów wyposażonych jest w precyzyjny system rozliczania najemców połączony z urządzeniami HVAC.

Wiele zależy od tego, jak bardzo rozbudowany będzie to system. Nowoczesne, bardzo oszczędne systemy klimatyzacji oparte o gazowe pompy ciepła umożliwiające chłodzenie jak również grzanie całosezonowe wykluczają konieczność zastosowania kotłowni gazowej lub znacznie ją zmniejszają. Dzięki temu systemowi mamy dodatkowo możliwość odzysku ciepła oraz przy zastosowaniu agregatu z kogeneracją — produkcję prądu elektrycznego.

Patrząc na polski rynek, można dostrzec z roku na rok zwiększającą się sprzedaż urządzeń klimatyzacyjnych wykorzystujących proekologiczne rozwiązania. Badania rynku EU HVAC wskazują nieuniknioną tendencję do upowszechniania mikrokogeneracji, urządzeń wykorzystujących jako czynnik chłodniczy dwutlenek węgla, pomp ciepła zasilanych gazem ziemnym, fotowoltaiki zintegrowanej z systemami HVAC, jak również wszelkich systemów wykorzystujących odnawialne źródła energii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał przygotowany przez firmę SPS Klima

Polecane