Klincz w Dębicy

opublikowano: 23-10-2018, 22:00

Mniejszościowi akcjonariusze oponiarskiej firmy chcieli, by przestała tanio pożyczać pieniądze największemu akcjonariuszowi. Nic z tego.

Dobrze jest pożyczać od córek. Goodyear, główny akcjonariusz giełdowej Firmy Oponiarskiej Dębica (ma ponad 81 proc. kapitału), od lat regularnie pożycza pieniądze od swojej spółki-córki. Robi to na takich warunkach, że mniejszościowi akcjonariusze Dębicy — choć co roku dostają sutą dywidendę — co jakiś czas wchodzą w konflikt z nim i ze spółką, bo uważają, że Dębica mogłaby zrobić lepsze rzeczy z zalegającą na jej kontach gotówką.

25 września rozpoczęło się nadzwyczajne walne zgromadzenie akcjonariuszy Dębicy, zwołane na żądanie Altus TFI, posiadającego 6,7 proc. akcji. Fundusz chciał „podjęcia dyskusji oraz ewentualnego powzięcia uchwał" w sprawie współpracy Dębicy z Goodyearem, udzielanych mu pożyczek, polityki dywidendowej oraz skupu akcji.

W pierwszym terminie udało się tylko wybrać przewodniczącego walnego i przerwać obrady do 12 października. W terminie drugim ogłoszono kolejną przerwę, tym razem do 23 października, czyli do wczoraj. W końcu, po trwających ponad 5 godzin obradach, udało się podjąć merytoryczne uchwały.

Mniejszościowi akcjonariusze m.in. zaproponowali uchwałę w sprawie „rekomendowania zarządowi spółki natychmiastowego podjęcia wszelkich działań, zmierzających do dostosowania warunków pożyczek, udzielanych na rzecz spółki Goodyear, do warunków rynkowych" oraz „nieudzielania w przyszłości pożyczek na rzecz podmiotów z grupy Goodyear na warunkach innych niż rynkowe". Projekt tej uchwały został odrzucony przez głównego akcjonariusza.

Tymczasem Goodyear na projekty drobnych odpowiedział żądaniem umieszczenia w porządku obrad uchwały o upoważnieniu zarządu do przeprowadzenia dużej emisji akcji bez prawa poboru, co miałoby „istotnie skrócić i uprościć proces pozyskania środków finansowych”. Początkowo projekt ten zakładał skierowanie ewentualnej w pierwszej kolejności do akcjonariuszy obecnych na walnym, proporcjonalnie do ich udziału w spółce, co zabezpieczałoby drobnych przed rozwodnieniem — i w efekcie przed wyciśnięciem przez głównego akcjonariusza.

Ostatecznie — przy sprzeciwie Altusa — przyjęto jednak uchwałę bez tego zastrzeżenia. Tymczasem Dębica cały czas udziela pożyczek Goodyearowi. 27 września poinformowała, że pożyczyła 70 mln zł jego luksemburskiej spółce zależnej.

„Oprocentowanie pożyczki w skali roku jest równie sumie WIBOR1 + 0,1 proc. marży. Umowa pożyczki przewiduje zarówno prawo Goodyear do dokonania wcześniejszej spłaty jak i prawo spółki do żądania wcześniejszej spłaty” — głosił komunikat Dębicy.

Całkowita wartość pożyczek, które główny akcjonariuszzaciągnął w Dębicy, to obecnie 225 mln zł. Przypomnijmy, że już w połowie lipca Altus wniósł pozew o unieważnienie wszystkich uchwał czerwcowego walnego zgromadzenia Dębicy m.in. ze względu na brak odpowiedzi Goodyeara w ustawowym terminie na pytania o to, czy pozostaje w stosunku dominacji lub zależności wobec innych akcjonariuszy. Prawnicy TFI przekonywali, że zgodnie z kodeksem spółek handlowych powinno to skutkować odebraniem głównemu akcjonariuszowi prawa głosu. Powództwo w tej sprawie — po uzupełnieniu braków formalnych — zostało przyjęte przez sąd i „sprawa jest w toku".

Dębica w pierwszej połowie tego roku miała 967 mln zł przychodów (o 2,8 proc. mniej niż rok wcześniej) i 67,6 mln zł czystego zysku (o 8,7 proc. więcej). Jeszcze w sierpniu w odpowiedzi na nasze pytania spółka podkreślała, że uważa pożyczki dla Goodyeara za „instrument przynoszący optymalny zwrot przy maksymalnym bezpieczeństwie dla spółki", a ich warunki są korzystne na tle warunków lokat, oferowanych przez krajowe instytucje finansowe.

 

Aktualizacja 23 października, 22:30

Już po zamknięciu papierowego wydania "PB" stanowisko w sprawie przebiegu walnego zgromadzenia przysłał zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica. Poniżej prezentujemy je w całości:

„Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica udzielił akcjonariuszom szczegółowych i dokładnych odpowiedzi na pytania dotyczące kwestii wynikających z ogłoszonego porządku obrad NWZA. Zarząd podkreśla, że spółka jest w dobrej kondycji finansowej, pozostając wiodącym producentem markowych opon na rynek polski i zagraniczny. Firma Oponiarska Dębica jest jednym z największych pracodawców w regionie i jako jedna z niewielu na warszawskiej giełdzie, od wielu lat co roku wypłaca dywidendę. W ten sposób w ciągu ostatniej dekady przeznaczyła dla akcjonariuszy prawie pół miliarda złotych. Zarząd Firmy Oponiarskiej Dębica nie zgadza się z opiniami formułowanymi przez przedstawicieli funduszy zarządzanych przez Altus TFI - głosi stanowisko zarządu spółki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu