KLM: strata zamiast zysku

Agnieszka Morawiecka
opublikowano: 07-01-2003, 00:00

Holenderskie linie lotnicze zapowiedziały, że wbrew wcześniejszym prognozom nie uda im się wypracować zysku operacyjnego na koniec roku. Przewoźnik zapowiada cięcie kosztów.

Kolejne linie lotnicze mają kłopot z realizacją prognozowanych wyników. KLM, czwarty europejski przewoźnik, poinformował, że w roku obrachunkowym, kończącym się w marcu 2003 r., nie uda mu się jednak wypracować zysku operacyjnego. Powodem są słaba kondycja gospodarki i spadek liczby pasażerów, wywołany niestabilną sytuacją polityczną na świecie.

Grudzień 2002 r. był już nieco lepszy. Przewóz osób wzrósł o 11 proc. w porównaniu z ostatnim miesiącem 2001 r. Linie przewiozły także więcej ładunków niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Mimo to KLM nie spodziewa się poprawy kondycji.

— Liczba pasażerów wciąż spada, nasze koszty rosną, maleją za to przychody — mówi Bart Koster, rzecznik prasowy KLM.

W ubiegłym miesiącu wszyscy przewoźnicy zostali mocno dotknięci wzrostem cen ropy w związku z rosnącymi obawami o wojnę w Iraku. Ceny ropy poszły mocno w górę także za sprawą strajków i zamieszek w Wenezueli, która jest jednym z głównych dostawców tego surowca.

KLM znalazł już jednak wyjście z sytuacji. Przewoźnik zrewiduje wydajność i przeanalizuje sieć realizowanych połączeń. KLM podejmie także inne kroki, które mają doprowadzić do ograniczenia kosztów. Spółka właśnie przerwała loty między Aberdeen w Szkocji i Stavanger w Norwegii i czasowo zawiesiła kursy na Wybrzeże Kości Słoniowej. W ubiegłym miesiącu Leo van Wijk, szef przewoźnika, ostrzegł, że spółka musi zredukować wydatki, aby zapobiec kolejnej stracie w roku rozliczeniowym 2003-2004.

Przez kilkanaście miesięcy KLM był jednym z bardziej dochodowych europejskich przewoźników, którzy w miarę obronną ręką wyszli z załamania na rynku, związanego z atakami terrorystycznymi 11 września w USA. Przewoźnik poradził sobie także ze spadającą liczbą pasażerów i przez dłuższy czas znacznie wyprzedzał rywali pod względem ilości wykonywanych lotów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu