Czytasz dzięki

Kłopoty weterana branży gier

opublikowano: 26-01-2020, 22:00

CDP zwolnił znaczną część załogi i rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Zamówienia na „Cyberpunka” zrealizuje CD Projekt.

CDP to najstarszy polski dystrybutor gier wideo, a do niedawna także wydawca. Spółka wywodzi się z założonej w latach 90. ubiegłego wieku przez Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego spółki sprzedającej gry wideo na płytach CD. W 2014 r. w ramach wykupu menedżerskiego Michał Gembicki i Marcin Wesołowski stali się właścicielamiCDP, który opuścił grupę CD Projekt i od tamtej pory jest niezależną spółką. Pod koniec ubiegłego tygodnia media obiegła informacja, że dystrybutor mocno ściął zatrudnienie.

Kawał historii:
Kawał historii:
CDP, którego członkiem zarządu i udziałowcem jest Michał Gembicki, od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją i wydawaniem gier. Teraz zwolniło część załogi i zastanawia się nad przyszłością.
Fot. Marek Wiśniewski

— Musieliśmy dostosować się do sytuacji panującej na rynku dystrybucji. W związku z tym podjęliśmy trudną decyzję o pożegnaniu się z dużą częścią naszego zespołu. Spółka nie jest w stanie upadłości ani likwidacji — mówi Michał Gembicki, członek zarządu i współwłaściciel CDP.

Na koniec ubiegłego roku CDP zatrudniał około 30 osób. Prezes nie ujawnia, ile straciło pracę.

„Cyberpunk” nie pomógł...

Informacja o zwolnieniach pojawiła się dokładnie tydzień po tym, jak CD Projekt poinformował o przełożeniu premiery swojej największej produkcji „Cyberpunk 2077” z kwietnia na wrzesień. CDP jest polskim dystrybutorem tej gry, w tym wersji kolekcjonerskiej.

— Przełożenie premiery „Cyberpunka” nie było bezpośrednią przyczyną naszych kłopotów. W branży dystrybucji duże premiery mają jednak wpływ na biznes — na nie czekają dystrybutorzy, więc opóźnienie nam nie pomogło. Musieliśmy zweryfikować plany na ten rok, stąd taka, a nie inna decyzja — mówi członek zarządu CDP.

Rynek gier
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE
×
Rynek gier
autor: Grzegorz Suteniec
Wysyłany raz w tygodniu
Grzegorz Suteniec
Newsletter z wiadomościami nt. branży gamingowej oraz polskich producentów gier komputerowych.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Zapewnia, że CDP o opóźnieniu premiery dowiedział się 16 stycznia, czyli po opublikowaniu komunikatu w tej sprawie przez CD Projekt. Spółka nie złożyła wniosku o upadłość, ale sytuacja nie jest łatwa.

— Dokonujemy przeglądu opcji strategicznych i rozważamy różne scenariusze. Nie wykluczamy pozyskania inwestora — mówi współwłaściciel.

...CD Projekt pomoże

CD Projekt poinformował w ubiegłym tygodniu, że „wszystkie zamówienia przedpremierowe gry »Cyberpunk 2077«, złożone bezpośrednio u dystrybutora CDP (…), zostanązrealizowane”. Później okazało się, że zajmie się tym sklep CD Projekt Red Store.

— Dostawy innych gier realizowane są bezpośrednio przez CDP — tłumaczy Michał Gembicki.

W 2015 r. CDP miał 116,5 mln zł przychodów i 2,2 mln zł zysku. 2018 r. spółka zakończyła z 49 mln zł przychodów i 0,9 mln zł straty netto. W sprawozdaniu rocznym można przeczytać, że głównym czynnikiem, który miał wpływ na spadek przychodów w 2018 r. było zakończenie współpracy z firmą Activision. W 2018 r. z CDP została wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa i majątek związany z segmentem usług wydawniczych gier komputerowych. Przeniesiono je do notowanej na NewConnect spółki Klabater, która nie ma powiązań kapitałowych z CDP. CDP nie ma też nic wspólnego ze sklepem cdp.pl, którego właścicielem jest Merlin Commerce. W ubiegłym roku po wielomiesięcznej analizie rynku proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa rozpoczął Techland. Dotyczył wyłącznie dystrybucji pudełkowych wersji gier innych producentów i miał się zakończyć z końcem 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane