Kłopoty weterana branży gier

opublikowano: 26-01-2020, 22:00

CDP zwolnił znaczną część załogi i rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Zamówienia na „Cyberpunka” zrealizuje CD Projekt.

CDP to najstarszy polski dystrybutor gier wideo, a do niedawna także wydawca. Spółka wywodzi się z założonej w latach 90. ubiegłego wieku przez Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego spółki sprzedającej gry wideo na płytach CD. W 2014 r. w ramach wykupu menedżerskiego Michał Gembicki i Marcin Wesołowski stali się właścicielamiCDP, który opuścił grupę CD Projekt i od tamtej pory jest niezależną spółką. Pod koniec ubiegłego tygodnia media obiegła informacja, że dystrybutor mocno ściął zatrudnienie.

Kawał historii:
Kawał historii:
CDP, którego członkiem zarządu i udziałowcem jest Michał Gembicki, od ponad 20 lat zajmuje się dystrybucją i wydawaniem gier. Teraz zwolniło część załogi i zastanawia się nad przyszłością.
Fot. Marek Wiśniewski

— Musieliśmy dostosować się do sytuacji panującej na rynku dystrybucji. W związku z tym podjęliśmy trudną decyzję o pożegnaniu się z dużą częścią naszego zespołu. Spółka nie jest w stanie upadłości ani likwidacji — mówi Michał Gembicki, członek zarządu i współwłaściciel CDP.

Na koniec ubiegłego roku CDP zatrudniał około 30 osób. Prezes nie ujawnia, ile straciło pracę.

„Cyberpunk” nie pomógł...

Informacja o zwolnieniach pojawiła się dokładnie tydzień po tym, jak CD Projekt poinformował o przełożeniu premiery swojej największej produkcji „Cyberpunk 2077” z kwietnia na wrzesień. CDP jest polskim dystrybutorem tej gry, w tym wersji kolekcjonerskiej.

— Przełożenie premiery „Cyberpunka” nie było bezpośrednią przyczyną naszych kłopotów. W branży dystrybucji duże premiery mają jednak wpływ na biznes — na nie czekają dystrybutorzy, więc opóźnienie nam nie pomogło. Musieliśmy zweryfikować plany na ten rok, stąd taka, a nie inna decyzja — mówi członek zarządu CDP.

Zapewnia, że CDP o opóźnieniu premiery dowiedział się 16 stycznia, czyli po opublikowaniu komunikatu w tej sprawie przez CD Projekt. Spółka nie złożyła wniosku o upadłość, ale sytuacja nie jest łatwa.

— Dokonujemy przeglądu opcji strategicznych i rozważamy różne scenariusze. Nie wykluczamy pozyskania inwestora — mówi współwłaściciel.

...CD Projekt pomoże

CD Projekt poinformował w ubiegłym tygodniu, że „wszystkie zamówienia przedpremierowe gry »Cyberpunk 2077«, złożone bezpośrednio u dystrybutora CDP (…), zostanązrealizowane”. Później okazało się, że zajmie się tym sklep CD Projekt Red Store.

— Dostawy innych gier realizowane są bezpośrednio przez CDP — tłumaczy Michał Gembicki.

W 2015 r. CDP miał 116,5 mln zł przychodów i 2,2 mln zł zysku. 2018 r. spółka zakończyła z 49 mln zł przychodów i 0,9 mln zł straty netto. W sprawozdaniu rocznym można przeczytać, że głównym czynnikiem, który miał wpływ na spadek przychodów w 2018 r. było zakończenie współpracy z firmą Activision. W 2018 r. z CDP została wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa i majątek związany z segmentem usług wydawniczych gier komputerowych. Przeniesiono je do notowanej na NewConnect spółki Klabater, która nie ma powiązań kapitałowych z CDP. CDP nie ma też nic wspólnego ze sklepem cdp.pl, którego właścicielem jest Merlin Commerce. W ubiegłym roku po wielomiesięcznej analizie rynku proces wygaszania działalności polskiego wydawnictwa rozpoczął Techland. Dotyczył wyłącznie dystrybucji pudełkowych wersji gier innych producentów i miał się zakończyć z końcem 2019 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane