Weteran branży gier bankrutuje

opublikowano: 21-04-2020, 14:05

CDP, najstarszy polski dystrybutor gier wideo, złożył wniosek o upadłość.

Sąd zdecydował o zabezpieczeniu majątku CDP poprzez ustanowienie tymczasowego nadzorcy. CDP to dystrybutor gier wywodzący się z firmy sprzedającej gry wideo na płytach CD, założonej w latach 90. ubiegłego wieku przez Michała Kicińskiego i Marcina Iwińskiego. W 2014 r. w ramach wykupu menedżerskiego Michał Gembicki i Marcin Wesołowski stali się właścicielami CDP, który opuścił grupę CD Projekt i od tamtej pory jest niezależną spółką. W 2018 r. z CDP została wydzielona zorganizowana część przedsiębiorstwa i majątek związany z segmentem usług wydawniczych w branży gier komputerowych. Przeniesiono je do notowanej na NewConnect spółki Klabater. Ani z nią, ani z CD Projektem nic już dystrybutora nie łączy. CDP nie ma też nic wspólnego ze sklepem cdp.pl, którego właścicielem jest Merlin Commerce.

Do czasu publikacji nie udało nam się uzyskać komentarza zarządu CDP w sprawie wniosku o upadłość. Na koniec 2019 r. zatrudniał około 30 osób. O jego kłopotach zaczęło być głośno w styczniu, kiedy mocno ściął zatrudnienie i rozpoczął przegląd opcji strategicznych. Michał Gembicki, członek zarządu i współwłaściciel CDP informował wówczas „PB”, że spółka musiała dostosować się do sytuacji panującej na rynku dystrybucji.

Informacja o zwolnieniach pojawiła niedługo po tym, jak CD Projekt poinformował o przełożeniu premiery swojej największej produkcji „Cyberpunk 2077” z kwietnia na wrzesień. CDP był wówczas polskim dystrybutorem tej gry, w tym wersji kolekcjonerskiej. Realizację zleceń dotyczących „Cyberpunka”, które miał wykonać CDP, oraz dystrybucję gry w Polsce wzięła na siebie Cenega.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane