Czytasz dzięki

Klub „100 mld USD” ma już trzech członków

Najbogatszy człowiek w Europie dołączył do dwóch amerykańskich miliarderów, których aktywa szacowane są na ponad 100 mld USD. Jako jedyny w tej grupie nie zarabia na nowych technologiach.

Luksus jest chyba w cenie, bo kurs spółki LVMH sięgnął rekordowego poziomu, windując jednocześnie wycenę majątku jej udziałowca - Bernarda Arnault. Francuz już wcześniej wskoczył na fotel lidera europejskich bogaczy, a teraz zbliżył się do najbogatszych na świecie.  

Zobacz więcej

Bernard Arnault

Benoit Tessier_Reuters/FORUM

- Nawet przy rosnących napięciach handlowych, apetyt chińskich konsumentów na torebki Louis Vuitton i koniak Hennessy wzmocnił wyniki LVMH, właściciela Dom Perignon Champagne i producenta zegarków Tag Heuer. Akcje spółki podrożały w tym roku o ponad 40 proc., co stanowi trzeci najlepszy wynik we francuskim indeksie CAC 40 - podaje agencja Bloomberg.  

W połowie tygodnia fortuna Arnaulta miała wartość 100,4 mld USD, co oznacza, że była równa 3 proc. francuskiej gospodarki. To nie bez znaczenia w kraju, w którym nierówności majątkowe są coraz większe i rozbudzają protesty. W kolejnych dniach Arnault wypadł wprawdzie na moment z klubu, ale w piątek znów do niego wrócił mając przy swoim nazwisku rozpalającą umysły obserwatorów sumę 101 mld USD.   

Miliarder kontroluje udziały w LVMH poprzez rodzinną spółkę holdingową i posiada 97-proc. pakiet akcji domu mody Christian Dior. Do najbardziej znanych marek z portfolio LVMH należą Louis Vuitton, Marc Jacobs, Givenchy, Kenzo, Bvlgari, Hennessy, czy Sephora. Kilkanaście lat temu dokupił także znany francuski dziennik finansowy „Les Echos”.

Arnault skompletował więc kolekcję ciekawych biznesów. Według aktualizowanego każdego dnia rankingu Bloomberg Billionaires Index jego fortuna urosła od początku roku o ponad 32 mld USD. W tej kategorii lepsza jest tylko MacKenzie Bezos, była żona Jeffa Bezosa. Na trzecim miejscu znajduje się Mark Zuckerberg, założyciel i prezes portalu społecznościowego Facebook. Jak na razie miliarderzy mają dość dobry rok, bo licząc od stycznia, na minusie jest zaledwie siedem osób z pierwszej setki, w tym prezes Tesla Motors Elon Musk i spadkobierca udziałów w BMW Stefan Quandt.

Jeff Bezos nadal jest na szczycie z majątkiem szacowanym na 119 mld USD. Twórca i prezes Amazona wyprzedza Billa Gatesa, który kiedyś poświęcał czas na budowanie potęgi Microsoftu, a teraz udziela się jako filantrop i inwestor. W tym roku jego majątek urósł o 16,3 mld USD do 107 mld USD. 

W czołowej 10 połowę miejsc zajmują ludzie, którzy dorobili się na nowych technologiach. Oprócz wspomnianych Bezosa, Gatesa i Zuckerberga, listę uzupełniają Larry Ellison i Larry Page. Pierwszy związany jest z Oracle, drugi to oczywiście jeden z założycieli Google’a. Arnault nie zarabia na oprogramowaniu, usługach internetowych, gadżetach, czy mediach społecznościowych, a mimo to jest blisko szczytu mając pierwszą pozycję w zasięgu wzroku. Chińczycy muszą kupić jednak więcej luksusowych torebek, butów i perfum.   

RANKING GLOBALNYCH BOGACZY

(stan na 22 czerwca 2019 r.)

1. Jeff Bezos 119 mld USD

2. Bill Gates 107 mld USD

3. Bernard Arnault 101 mld USD

4. Warren Buffett 84,8 mld USD

5. Mark Zuckerberg 74,7 mld USD

6. Amancio Ortega 63,9 mld USD

7. Larry Ellison 59,5 mld USD

8. Carlos Slim 58 mld USD

9. Francoise Bettencourt Meyers 57,5 mld USD

10. Larry Page 55,4 mld USD 

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane