Klub „100 mld USD” ma już trzech członków

Najbogatszy człowiek w Europie dołączył do dwóch amerykańskich miliarderów, których aktywa szacowane są na ponad 100 mld USD. Jako jedyny w tej grupie nie zarabia na nowych technologiach.

Luksus jest chyba w cenie, bo kurs spółki LVMH sięgnął rekordowego poziomu, windując jednocześnie wycenę majątku jej udziałowca - Bernarda Arnault. Francuz już wcześniej wskoczył na fotel lidera europejskich bogaczy, a teraz zbliżył się do najbogatszych na świecie.  

Bernard Arnault
Bernard Arnault
Benoit Tessier_Reuters/FORUM

- Nawet przy rosnących napięciach handlowych, apetyt chińskich konsumentów na torebki Louis Vuitton i koniak Hennessy wzmocnił wyniki LVMH, właściciela Dom Perignon Champagne i producenta zegarków Tag Heuer. Akcje spółki podrożały w tym roku o ponad 40 proc., co stanowi trzeci najlepszy wynik we francuskim indeksie CAC 40 - podaje agencja Bloomberg.  

W połowie tygodnia fortuna Arnaulta miała wartość 100,4 mld USD, co oznacza, że była równa 3 proc. francuskiej gospodarki. To nie bez znaczenia w kraju, w którym nierówności majątkowe są coraz większe i rozbudzają protesty. W kolejnych dniach Arnault wypadł wprawdzie na moment z klubu, ale w piątek znów do niego wrócił mając przy swoim nazwisku rozpalającą umysły obserwatorów sumę 101 mld USD.   

Miliarder kontroluje udziały w LVMH poprzez rodzinną spółkę holdingową i posiada 97-proc. pakiet akcji domu mody Christian Dior. Do najbardziej znanych marek z portfolio LVMH należą Louis Vuitton, Marc Jacobs, Givenchy, Kenzo, Bvlgari, Hennessy, czy Sephora. Kilkanaście lat temu dokupił także znany francuski dziennik finansowy „Les Echos”.

Arnault skompletował więc kolekcję ciekawych biznesów. Według aktualizowanego każdego dnia rankingu Bloomberg Billionaires Index jego fortuna urosła od początku roku o ponad 32 mld USD. W tej kategorii lepsza jest tylko MacKenzie Bezos, była żona Jeffa Bezosa. Na trzecim miejscu znajduje się Mark Zuckerberg, założyciel i prezes portalu społecznościowego Facebook. Jak na razie miliarderzy mają dość dobry rok, bo licząc od stycznia, na minusie jest zaledwie siedem osób z pierwszej setki, w tym prezes Tesla Motors Elon Musk i spadkobierca udziałów w BMW Stefan Quandt.

Jeff Bezos nadal jest na szczycie z majątkiem szacowanym na 119 mld USD. Twórca i prezes Amazona wyprzedza Billa Gatesa, który kiedyś poświęcał czas na budowanie potęgi Microsoftu, a teraz udziela się jako filantrop i inwestor. W tym roku jego majątek urósł o 16,3 mld USD do 107 mld USD. 

W czołowej 10 połowę miejsc zajmują ludzie, którzy dorobili się na nowych technologiach. Oprócz wspomnianych Bezosa, Gatesa i Zuckerberga, listę uzupełniają Larry Ellison i Larry Page. Pierwszy związany jest z Oracle, drugi to oczywiście jeden z założycieli Google’a. Arnault nie zarabia na oprogramowaniu, usługach internetowych, gadżetach, czy mediach społecznościowych, a mimo to jest blisko szczytu mając pierwszą pozycję w zasięgu wzroku. Chińczycy muszą kupić jednak więcej luksusowych torebek, butów i perfum.   

RANKING GLOBALNYCH BOGACZY

(stan na 22 czerwca 2019 r.)

1. Jeff Bezos 119 mld USD

2. Bill Gates 107 mld USD

3. Bernard Arnault 101 mld USD

4. Warren Buffett 84,8 mld USD

5. Mark Zuckerberg 74,7 mld USD

6. Amancio Ortega 63,9 mld USD

7. Larry Ellison 59,5 mld USD

8. Carlos Slim 58 mld USD

9. Francoise Bettencourt Meyers 57,5 mld USD

10. Larry Page 55,4 mld USD 

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ŁO

Polecane