Czytasz dzięki

Klub 100 mld USD ma już trzech członków

Najbogatszy człowiek w Europie dołączył do dwóch amerykańskich miliarderów, których aktywa szacowane są na ponad 100 mld USD. Kto będzie następny?

Luksus jest chyba w cenie, bo kurs spółki LVMH sięgnął rekordowego poziomu, windując jednocześnie wycenę majątku jej szefa — Bernarda Arnaulta. Francuz już wcześniej wskoczył na fotel lidera europejskich bogaczy, a teraz zbliżył się do najbogatszych na świecie.

Bernard Arnault ukończył École Polytechnique w Palaiseau, ale najlepiej
odnalazł się w świecie luksusowych przedmiotów i mody. O miano najbogatszej
osoby w branży odzieżowej 70-latek rywalizuje z Amancio Ortegą, twórcą m.in.
sieci sklepów Zara.
Zobacz więcej

INŻYNIER MODY:

Bernard Arnault ukończył École Polytechnique w Palaiseau, ale najlepiej odnalazł się w świecie luksusowych przedmiotów i mody. O miano najbogatszej osoby w branży odzieżowej 70-latek rywalizuje z Amancio Ortegą, twórcą m.in. sieci sklepów Zara. FOT. BLOOMBERG

— Nawet przy rosnących napięciach handlowych apetyt chińskich konsumentów na torebki marki Louis Vuitton i koniak Hennessy wzmocnił wyniki LVMH, właściciela Dom Perignon Champagne i producenta zegarków Tag Heuer. Akcje spółki wzrosły w tym roku o ponad 40 proc., co stanowi trzeci pod względem wielkości wynik we francuskim indeksie CAC 40 — poinformowała agencja Bloomberg.

W połowie ostatniego tygodnia fortuna Arnaulta miała wartość 100,4 mld USD, co oznacza, że była równa 3 proc. francuskiej gospodarki. Nie jest to bez znaczenia w kraju, w którym nierówności majątkowe są coraz większe i wzbudzają protesty. W kolejnych dniach Arnault wypadł wprawdzie na moment z klubu, ale znów do niego wrócił, mając przy swoim nazwisku rozpalającą umysły obserwatorów kwotę 101 mld USD. Miliarder kontroluje udziały w LVMH poprzez rodzinną spółkę holdingową i posiada 97-procentowy pakiet akcji domu mody Christian Dior. Do najbardziej znanych marek z portfolio LVMH należą: Louis Vuitton, Marc Jacobs, Givenchy, Kenzo, Bvlgari, Hennessy czy Sephora. Konglomerat kilkanaście lat temu zakupił także znany francuski dziennik finansowy „Les Echos”.

Arnault skompletował więc kolekcję ciekawych biznesów. Według aktualizowanego każdego dnia rankingu Bloomberg Billionaires Index fortuna francuskiego bogacza urosła od początku roku o ponad 32 mld USD. W tej kategorii wyprzedza go tylko MacKenzie Bezos, która pojawiła się na liście po rozwodzie z najbogatszym człowiekiem świata — Jeffem Bezosem. Na trzecim miejscu wśród tych, których portfele urosły najwięcej, jest Mark Zuckerberg, założyciel i prezes portalu społecznościowego Facebook.

Jeff Bezos pozostaje na szczycie rankingu najbogatszych z majątkiem szacowanym na 119 mld USD. Twórca i prezes Amazona wyprzedza Billa Gatesa, który kiedyś poświęcał czas na budowanie potęgi Microsoftu, a teraz udziela się jako filantrop i inwestor. W tym roku jego majątek urósł o 16,3 mld USD, do 107 mld USD. Na razie miliarderzy mają dość dobry rok, bo licząc od stycznia, na minusie jest zaledwie siedem osób z pierwszej setki rankingu Bloomberga, w tym Bezos, Elon Musk — prezes Tesla Motors i Stefan Quandt — spadkobierca udziałów w koncernie BMW.

W czołowej „10” nadal połowę miejsc zajmują ludzie, którzy dorobili się na nowych technologiach. Oprócz Bezosa, Gatesa i Zuckerberga listę uzupełniają Larry Ellison i Larry Page. Pierwszy związany jest z Oracle’em, drugi to jeden z założycieli Google’a. Bernard Arnault nie zarabia na oprogramowaniu, usługach internetowych, gadżetach czy mediach społecznościowych, a mimo to jest blisko szczytu, mając pierwszą pozycję w zasięgu wzroku. Chińczycy muszą kupić jednak więcej luksusowych torebek, butów i perfum.

Ranking globalnych bogaczy

stan na 22 czerwca, mld USD

1. Jeff Bezos 119,0

2. Bill Gates 107,0

3. Bernard Arnault 101,0

4. Warren Buffett 84,8

5. Mark Zuckerberg 74,7

6. Amancio Ortega 63,9

7. Larry Ellison 59,5

8. Carlos Slim 58,0

9. Francoise Bettencourt Meyers 57,5

10. Larry Page 55,4

Źródło: Bloomberg Billionaires Index

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane