Kluczowe będą informacje z USA

  • Marek Rogalski
opublikowano: 29-09-2015, 22:00

Niższe od oczekiwań wstępne dane o inflacji w Hiszpanii i Niemczech, które opublikowano we wtorek, w dłuższym horyzoncie powinny sprzyjać złotemu

Niższe od oczekiwań wstępne dane o inflacji w Hiszpanii i Niemczech, które opublikowano we wtorek, w dłuższym horyzoncie powinny sprzyjać złotemu — zwłaszcza jeżeli wpłyną na zaplanowane na środę odczyty z całej strefy euro, które poznamy o godz. 11. Szybszy spadek cen może zmienić ton dyskusji na temat zwiększenia skali luzowania polityki przez Europejski Bank Centralny.

W krótkim terminie spadek notowań EUR/USD będzie miał negatywny wpływ na złotego — zwłaszcza że będzie miał też swoje uzasadnienie w informacjach z USA. Jeżeli dane makro, zwłaszcza czwartkowy ISM dla przemysłu, nie będą złe, to wpłyną na rynkowe oczekiwania dotyczące tegorocznej podwyżki stóp przez Fed. Ale gdyby dane okazały się fatalne, to może to przyspieszyć spadek na rynkach akcji, co negatywnie przełoży się na rynki wschodzące i umocni dolara, bo wobec wzrostu awersji do ryzyka i mniejszych szans na podwyżkę stóp większym zainteresowaniem będą cieszyć się amerykańskie obligacje.

Ta pokrętna logika prowadzi do jednego wniosku — najbliższe dni nie będą dobre dla złotego. Niemniej szanse na złamanie mocnego oporu przy 4,2650 zł dla EUR/ PLN nie są duże. Ale już USD/PLN mógłby wyraźniej pokonać barierę 3,80 zł. W perspektywie kolejnych tygodni inwestorzy mogą też żądać dodatkowej premii za ryzyko, ze względu na zbliżające się wybory parlamentarne. Tym bardziej że sytuacja na rynkach wschodzących nie będzie rozpieszczać. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Rogalski główny analityk walutowy DM BOŚ

Polecane