Kluczowi chińscy producenci nawozów wstrzymają eksport

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 30-07-2021, 06:34

Kluczowi chińscy producenci nawozów będą zmuszeni czasowo wstrzymać eksport, aby zapewnić dostawy na krajowy rynek, donosi Reuters powołując się na oświadczenie Narodowej Komisji Rozwoju i Reform (NDRC).

fot. Bloomberg

To kolejne działanie Pekinu mające na celu walkę z gwałtownie rosnącymi cenami surowców. W segmencie nawozów odnotowano w przypadku Chin rekordowe ceny napędzane niższą produkcją krajową o wysokimi kosztami energii. Państwo Środka jest zarówno największym na świecie konsumentem, jak i producentem nawozów.

Według chińskiego rządu wysokie ceny surowców, są zagrożeniem dla kraju i ogromnym obciążeniem dla gospodarki, mogącym tłumić jej ożywienie.

W oświadczeniu NDRC napisała, że „…producenci mają prowadzić działania w sposób uporządkowany, zgodnie z prawem i regulacjami, i nie mogą gromadzić produktów, podnosić cen ani fabrykować ani rozpowszechniać informacji o wzroście cen”.

Ceny kontraktów terminowych na mocznik na chińskiej giełdzie towarowej Zhengzhou wzrosły od początku roku o ponad jedną trzecią. W czwartek osiągnęły rekordowy poziom 2616 juanów (405,19 USD) za tonę. W piątek odnotowały korektę o 2,7 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane