KNF bierze się za czyszczenie SKOK-ów

Jeden SKOK został wchłonięty przez inną kasę, drugi wystawiony na sprzedaż bankom, trzeci poszedł do likwidacji.

Nadzór finansowy robi porządki w Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych dokładnie według wskazań ustawy o SKOK-ach. Najpierw do przejmowania upadających kas zaprasza kasy w lepszej kondycji, potem banki, a na koniec, gdy poprzednie rozwiązania zawodzą, angażuje Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

W minionym tygodniu Komisja Nadzoru Finansowego wydała trzy komunikaty w sprawie SKOK-ów. Najpierw poinformowała, że SKOK Szopienice wchłonął SKOK w Dziedzicach. W kolejnym komunikacie zaprosiła banki do przejęcia SKOK w Rumii. Ostatnia wiadomość zaskoczyła rynek, choć takiej decyzji można było się spodziewać. KNF zawiesiła działalność SKOK Wspólnota w Gdańsku i złożyła wniosek o postawienie jej w stan upadłości. To pierwszy taki przypadek w sektorze SKOK i pierwsze bankructwo w systemie finansowym od wielu lat.

Ostatnia duża upadłość związanabyła z głośną plajtą Banku Staropolskiego w 2000 r., w którym pieniądze trzymało blisko 150 tys. osób. Wtedy proces upadłości i wypłata depozytów klientom ciągnęły się miesiącami, a część z nich nigdy nie odzyskała wszystkich pieniędzy. Sprzątanie po Staropolskim odbywało się na innych zasadach niż obowiązujące obecnie. Wzrosła wartość gwarancji dla depozytów. 14 lat temu BFG w 100 proc. zwracała tylko lokaty o równowartości 10 tys. EUR. Dzisiaj jest to 100 tys. EUR. Termin zwrotu depozytów skrócił się z 3 miesięcy do 20 dni roboczych.

Po trzecie — wypłatą pieniędzy zajmuje się BFG, a nie syndyk, jak to było w przeszłości. I wreszcie — od 2010 r. fundusz monitoruje jakość danych o depozytach w bankach, a od jesieni 2013 r. (choć nieformalnie już wcześniej) także w SKOKach. Dzięki temu jest w stanie sprawnie ustalić listę deponentów, którym należą się pieniądze. Według wstępnych, nieoficjalnych założeń BFG, klienci Wspólnoty powinni dostać pieniądze wcześniej niż w ciągu 20 dni. Gdański SKOK jest jedną z większych kas w systemie. Ma ponad 100 tys. klientów (na 2,5 mln klientów sektora SKOK) z czego 75 tys. posiada lokaty. Wartość depozytów przekracza 800 mln zł.

W tym tygodniu BFG ogłosi, w którym banku (lub bankach) klienci Wspólnoty będą mogli wypłacać pieniądze. Decyzję o faktycznej likwidacji SKOK Wspólnota oprotestowała Kasa Krajowa SKOK (rodzaj centrali, zrzeszającej wszystkie SKOK-i) i zapowiada, że ją zaskarży. Z decyzji nadzoru zadowoleni są bankowcy, których przez ostatnie miesiące KNF mocno nakłaniała do przejmowania upadających kas, a przed czym większość z nich energicznie się broniła.

— To co robi KNF jest bardzo zdrowe dla sektora. Ten, kto nabroił, ponosi konsekwencjeswoich działań. Banki mogą zaangażować się w proces sanacji SKOK-ów, ale ramach działań systemowych. Związek Banków Polskich oraz firma EY przygotowały konkretne rozwiązania i przesłały je do odpowiednich instytucji — mówi anonimowo jeden z bankowców.

Pomysł bankowców, postulujących utworzenie spółki celowej do restrukturyzacji SKOK-ów, nie wywołał nadmiernego entuzjazmu wśród zainteresowanych. Pojawiły się zastrzeżenia, że zaproponowane przez ZBP rozwiązania mogą zostać uznane przez Brukselę za niedozwoloną pomoc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Eugeniusz Twaróg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Banki / KNF bierze się za czyszczenie SKOK-ów