KNF nałożyła rekordową karę

opublikowano: 22-11-2017, 22:00

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na FinCrea TFI karę w wysokości 5 mln zł i cofnęła towarzystwu zezwolenie na prowadzenie działalności.

Decyzja ma rygor natychmiastowej wykonalności, a kara jest konsekwencją stwierdzenia braku bieżącego nadzoru nad Meridian Fund Management, któremu przekazano zarządzanie portfelem inwestycyjnym kilku funduszy, m.in. Inwestycje Rolne FIZAN, Inwestycje Selektywne FIZAN oraz Lasy Polskie. Fundusze te nie wykupiły certyfikatów w okresie od 30 czerwca 2016 r. do 30 czerwca 2017 r. „FinCrea (…) nie wykonywało bieżącego nadzoru nad realizacją przez ten podmiot powierzonych czynności (…), co skutkowało wystąpieniem problemów z brakiem dostatecznej płynności funduszy i spadkiem wartości aktywów płynnych, a w konsekwencji doprowadziło do naruszenia przez fundusze postanowień statutów w zakresie zasad przeprowadzania wykupu certyfikatów inwestycyjnych, poprzez zastosowanie redukcji żądań wykupu certyfikatów inwestycyjnych poniżej 5 proc. ogólnej liczby certyfikatów ustalonej według stanu na ostatni dzień wyceny poprzedzający dany dzień wyceny” — głosi komunikat KNF.

Fundusze, do tej pory zarządzane przez FinCreę, będą reprezentowane przez depozytariuszy tych funduszy, tj. Raiffeisen Bank Polska, mBank i PKO BP. O problemach klientów funduszy poinformował jako pierwszy „Dziennik Gazeta Prawna”. Według ostatniej wyceny, aktywa czterech wehikułów warte były na koniec lutego 2017 r. 474 mln zł, ale klientom nie udało się wycofać pieniędzy (mieli do tego prawo raz na kwartał). Michał Krawczyk z Meridian Fund Management apelował o cierpliwość i tłumaczył, że szybka sprzedaż aktywów wiązałaby się z koniecznością obniżenia ceny i byłaby „nie w porządku wobec większości inwestorów, którzy chcą zostawić środki w funduszach”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu