KNF: ocena Marcinkiewicza dopiero w głosowaniu KNB

08-01-2007, 15:54

Stanisław Kluza zamierza ocenić ewentualną kandydaturę Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa PKO BP dopiero podczas głosowania KNB.

Szef Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) Stanisław Kluza zamierza ocenić ewentualną kandydaturę Kazimierza Marcinkiewicza na prezesa PKO BP dopiero podczas głosowania Komisji Nadzoru Bankowego (KNB).

Kluza powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że Marcinkiewicz nie został jeszcze zgłoszony przez radę nadzorczą PKO BP, a po ewentualnym zgłoszeniu i tak kandydatura trafi najpierw do Generalnego Inspektora Nadzoru Bankowego (GINB).

"Jeżeli nawet pan premier Marcinkiewicz zostanie już zaakceptowany przez radę nadzorczą jako prezes, wówczas ten wniosek zostanie skierowany do GINB. GINB w roku 2007 będzie podlegał pod prezesa NBP. Ja nie będę w żaden sposób nadzorował tych prac" - podkreślił Kluza.

Nadzór bankowy zostanie włączony do KNF dopiero z początkiem 2008 r., obecnie podlega NBP.

Kluza dodał, że KNB, której jest przewodniczącym, zapozna się z rekomendacjami GINB, a dopiero potem dojdzie do głosowania nad prezesem PKO BP. KNB liczy 7 osób.

"W tym wszystkim najważniejsza jest rekomendacja GINB. Ta rekomendacja - albo pozytywna, albo negatywna - ustawia w jakimś sensie debatę w ramach KNB. Jeśli ktoś nie zgadza się z tą rekomendacją, musi to (...) znacząco uzasadnić przed głosowaniem" - powiedział Kluza.

Pod koniec ub.r. przewodniczący rady nadzorczej PKO BP Marek Głuchowski poinformował, że 2 stycznia rozpocznie się nowy konkurs na prezesa PKO BP. Marcinkiewicz zapowiedział, że weźmie udział w konkursie.

Marcinkiewicz jest obecnie doradcą zarządu PKO BP. Ekonomiści są sceptyczni co do jego kwalifikacji jako kandydata na szefa banku. On sam uważa je za wystarczające.

Rada nadzorcza PKO BP wymaga, by kandydaci dawali rękojmię ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem oraz m.in. posiadali wykształcenie wyższe i doświadczenie zawodowe niezbędne do kierowania bankiem i co najmniej pięcioletni staż pracy.

Wymogi prawa wobec prezesów banków są określone w Prawie bankowym i w uchwale Komisji Nadzoru Bankowego. Prezes banku musi wykazać się m.in. wykształceniem niezbędnym do kierowania bankiem i wiedzą o polskim systemie bankowym.

Rękojmia ostrożnego i stabilnego zarządzania bankiem, którą musi dawać prezes, była określana w dotychczasowej praktyce KNB zarówno jako odpowiednie wykształcenie, jak i doświadczenie w kierowaniu instytucją finansową. Nadzór bankowy bada też m.in. czy przyszły prezes ma "dobrą znajomość polskiego systemu bankowego".

Poprzedni prezes PKO BP Andrzej Podsiadło zrezygnował pod koniec czerwca br. z pełnienia funkcji prezesa największego polskiego banku, po czterech latach pracy w banku. Pełniącym obowiązki prezesa był dotychczas Sławomir Skrzypek, obecnie kandydat na prezesa NBP.

Konkurs na stanowisko szefa PKO PB, po rezygnacji Podsiadły, pozostał nierozstrzygnięty. Termin zgłaszania kandydatur na prezesa PKO BP upłynie 16 stycznia. Następnego dnia oferty zostaną otwarte. Rozmowy z kandydatami na prezesa odbędą się 24 stycznia, a z kandydatami na wiceprezesów 25 i 26 stycznia.

Głuchowski powiedział w poniedziałek PAP, że prezes banku, który zostanie wyłoniony w drodze konkursu, może być znany jeszcze w styczniu. Na środę zaplanowano posiedzenie rady nadzorczej w sprawie powołania pełniącego obowiązki prezesa banku. Głuchowski dodał, że być może już pod koniec stycznia, znane będzie nazwisko prezesa banku, który do czasu zatwierdzania go przez KNB, będzie także pełniącym jego obowiązki.(DI, PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / KNF: ocena Marcinkiewicza dopiero w głosowaniu KNB