KNF powątpiewa w Chińczyków w Bumechu

opublikowano: 27-03-2017, 22:00

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego poinformował, że nie otrzymał zawiadomienia od China Coal Energy Company o kupnie akcji Bumechu.

W ubiegłym tygodniu Bumech przekazał informację o tym, że China Coal Energy, chiński potentat rynku węglowego, zwiększył do prawie 10 proc. udział w akcjonariacie spółki. KNF szybko zażądała od GPW zawieszenia notowań spółki, ponieważ nabrano wątpliwości, czy rzeczywiście do zakupu akcji doszło. W poniedziałek 27 marca nadzorca ujawnił, że zawiadomienie o nabyciu akcji do urzędu nie wpłynęło, a ponadto informacje uzyskane w trybie nadzorczym „podają w wątpliwość prawdziwość treści domniemanego zawiadomienia spółki China Coal, przekazanego do publicznej wiadomości przez spółkę Bumech”. Jak podkreślono, UKNF prowadzi obecnie czynności wyjaśniające i sprawdzające w zakresie ustalenia stanu faktycznego. „Po zakończeniu prac w tym zakresie UKNF wyda stosowny komunikat, a wznowienie obrotu akcjami spółki Bumech nastąpi po przekazaniu tego komunikatu do publicznej wiadomości” — dodano.

W piątek 24 marca Bumech podał, że w ocenie zarządu sytuacja z ostatnich dni „wskazuje na prawdopodobieństwo wystąpienia zdarzeń sprzecznych z przepisami prawa oraz zmierzających do możliwego wrogiego przejęcia spółki”. Jak się okazało, dzień wcześniej Fundacja Przystań, z którą związani są Marcin Sutkowski (prezes Bumechu) i Dorota Giżewska (członek rady nadzorczej), dzień po informacji o inwestorze z Chin sprzedała w transakcjach sesyjnych prawie 76 tys. akcji po średniej cenie 1,31 zł.

Francuski numer na giełdzie

Takiego przekrętu paryski parkiet nigdy wcześniej nie widział. Zaczęło się od perfekcyjnie przygotowanego, ale fałszywego komunikatu prasowego, który 22 listopada 2016 r. o godz. 16.05 trafił do skrzynek dziennikarzy. Firma Vinci, światowy gigant budowlany, informowała, że z powodu poważnych nieprawidłowości księgowych rozstała się z dyrektorem finansowym. W komunikacie był m.in. link do fałszywej strony internetowej Vinci, spreparowanej na tę okazję. Był też fałszywy numer telefonu do osoby, która udawała rzecznika prasowego. Po dwóch minutach informację puściły w świat agencje Bloomberg i Dow Jones. W 10 minut akcje Vinci potaniały o 19 proc., a kapitalizacja stopniała o 7 mld EUR. W kolejnych minutach firma zaczęła reagować i dementować fałszywe informacje, a kurs się podniósł. Śledztwo w tej sprawie trwa. Wiadomo m.in., że nie doszło do żadnego włamania do systemów firmy Vinci. Francuska Komisja ds. Rynków Finansowych pracuje nad wzmocnieniem dobrych praktyk obowiązujących emitentów, instytucje i dziennikarzy. [GRA]

JUŻ PISALIŚMY: „PB” z 23.03.2017 r.

KTO ZACZ: Bumech przekazał zawiadomienie, sygnowane nazwą chińskiego potentata węglowego, ale są wątpliwości, czy pismo nie jest fałszywką.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane