Chiński gigant dostrzegł malucha

KZ
opublikowano: 22-03-2017, 22:00

China Coal Energy zwiększył z 3,72 do 9,77 proc. udział w akcjonariacie Bumechu. Kurs wzleciał.

To, co ich dzieli, to różnica skali. 10 mld USD to kapitalizacja China Coal (CCEC), chińskiego, państwowego producenta węgla. Bumech wyceniany jest natomiast na równowartość 15 mln USD. Wczoraj wycena podskoczyła o 18 proc., bo CCEC nie tylkoujawniło się w akcjonariacie, ale także nie wykluczyło wzrostu zaangażowania w przyszłości.

Bumtech
Zobacz więcej

Bumtech Bloomberg

— Ten, mam nadzieję, pierwszy krok inwestycyjny pokazuje, że jesteśmy bacznie obserwowani. Zauważono, że przez ostatnie 3 lata, które były trudne dla branży wydobywczej na całym świecie, udało nam się wytrzymać w kryzysie, zrestrukturyzować, ograniczyć zadłużenie oraz skutecznie wyjść w świat z własnymi projektami. Myślę, że otwarcie na współpracę i zaangażowanie inwestoraw akcjonariacie są związane ze zmianą strategii chińskich firm — kiedyś chcieli agresywnie przejmować, dziś mają filozofię kooperacji. Liczymy na współpracę, ale wyłącznie wieloletnią i partnerską, która ustabilizuje rozwój i dochody firmy. Taki wysłaliśmy przekaz — mówi Marcin Sutkowski, prezes Bumechu.

Menedżer przyznaje, że w ostatnich tygodniach rozmawiał z przedstawicielami chińskiego przemysłu wydobywczego, jednak rozmowy toczyły się nie

z China Coal, ale z pracownikiem agencji rządowej, reprezentującej kilka podmiotów z branży wydobywczej, maszynowej i drogowej, które poszukują partnerów do kontraktów tunelowych.

— Chińczycy zauważyli, że pomimo iż jesteśmy w ich skali niedużą firmą, to mamy potencjał i już teraz nieźle radzimy sobie w konkurencji z większymi. Rozmawialiśmy o merytorycznych kwestiach, współpracy produkcyjno-usługowej, możliwości zaangażowania się naszej firmyw ciekawe, w tym eksportowe projekty górnicze. Zostaliśmy zaproszeni do złożenia wizyty w Chinach w najbliższym czasie, by wspólnie określić potencjalne, kluczowe projekty, zarówno w sferze produkcyjnej, jak i usług górniczo-tunellingowych — mówi Marcin Sutkowski.

Spółka dotychczas nie realizowała kontraktów eksportowych w Chinach. Po trzech kwartałach 2016 r. Bumech ma 82,8 mln zł przychodów i 1,26 mln zł zysku netto.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy