KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski

opublikowano: 08-11-2018, 17:06

Jeden z największych dystrybutorów obligacji GetBacku zamknie podwoje. Tego chce nadzór finansowy.

Na dzień przed walnym zgromadzeniem Polskiego Domu Maklerskiego (PDM), w trakcie którego ma być głosowana uchwała o rozwiązaniu spółki i powołaniu jej likwidatorów, Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) praktycznie przesądziła o wyniku głosowania.

7 listopada 2018 r. KNF cofnęła PDM zezwolenie na prowadzenie działalności maklerskiej, wyznaczyła  termin trzech i jednego miesiąca na zakończenie prowadzenia różnych aspektów działalności maklerskiej, a nade wszystko nałożyła na spółkę 2,5 mln zł kary.

Decyzja KNF ma rygor natychmiastowej wykonalności.

Motywowana jest zaś naruszeniem ustawy o obrocie, poprzez udział w organizacji procesu oferowania obligacji emitowanych przez GetBack, w sposób polegający na współpracy z "podmiotem trzecim nieposiadającym uprawnień do świadczenia usług oferowania instrumentów finansowych", w ramach której PDM dokonywał czynności pośrednictwa w zbywaniu obligacji, natomiast "podmiot trzeci" dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji, akceptując tym udział w procesie oferowania obligacji podmiotu nieuprawnionego do wykonywania czynności oferowania instrumentów finansowych.

Nietrudno się domyślić, że niewymieniony przez KNF z nazwy podmiot to Idea Bank. On odsyłał klientów do PDM. Razem stanowili tandem mający bardzo duży udział w sprzedaży papierów dłużnych GetBacku.

W związku ze sprawą GetBacku, prezes PDM został tymczasowo aresztowany.

W 2017 r. PDM miał 25,1 mln zł przychodów i 3,6 mln zł zysku netto. Rok wcześniej 9,5 mln zł przychodów i 1,7 mln zł straty. PDM powstał w maju 2016 r. na bazie licencji Domu Maklerskiego Consus, największego gracza na rynku… uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Gdy jego współwłaściciel popadł w problemy z francuskim wymiarem sprawiedliwości, Consus zmienił strukturę własnościową i szyld.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / KNF uderzyła w Polski Dom Maklerski