Idea Bank na liście ostrzeżeń KNF

opublikowano: 13-11-2018, 17:41
aktualizacja: 14-11-2018, 11:11

Komisja Nadzoru Finansowego wpisała na listę ostrzeżeń publicznych Idea Bank.

Chcesz być na bieżąco z tematem afery w KNF zobacz TUTAJ>>

Komisja Nadzoru Finansowego, KNF
Zobacz więcej

Komisja Nadzoru Finansowego, KNF Szymon Laszewski, FORUM

Zawiadomienie zostało skierowane przez Urząd KNF do Prokuratury Regionalnej w Warszawie z art. 178 w zw. z art. 69 ust. 2 pkt 5 i 6 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi  i dotyczy prowadzenia działalności maklerskiej bez zezwolenia w zakresie oferowania instrumentów finansowych, a także doradztwa inwestycyjnego.

Jak doprecyzowano, podstawą do wpisania banku na listę są ustalenia dotyczące czynności wykonywanych przez bank w latach 2016 – 2018 w zakresie aktywności na rynku kapitałowym bez posiadania odpowiednich zezwoleń KNF.

Odnosi się to do procesu oferowania instrumentów finansowych – w okresie co najmniej od sierpnia 2016 r. do października 2017 r. oraz doradztwa inwestycyjnego – w okresie co najmniej od września 2016 r. do marca 2018 r.

"Oznacza to, że podejrzenie naruszenia przez Bank normy karnoprawnej wynikającej z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi leży poza działalnością bankową i w szczególności nie jest w żadnym zakresie związane ani z przyjmowaniem depozytów, ani z udzielaniem kredytów. Działalność bankowa Idea Banku SA nie jest objęta zawiadomieniem do organów ścigania i pozostaje poddana standardowemu, bieżącemu nadzorowi KNF. Idea Bank SA reguluje swoje zobowiązania wobec klientów oraz wypełnia obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru" - zaznaczono.

Idea Bank był jednym z głównych dystrybutorów obligacji GetBacku. Na nieprawidłowości w tym zakresie zwracał uwagę Rzecznik Finansowy dowodząc, że dochodziło do przypadków wprowadzenia klientów w błąd.

Bank zawiązał rezerwy na ewentualne roszczenia klientów, a Leszek Czarnecki, główny akcjonariusz, zadeklarował, że bank uzna wszystkie "zasadne" reklamacje swoich klientów dotyczące ich inwestycji w obligacje GetBack, dokonywane za pośrednictwem banku.

W specjalnym komunikacie zarząd Idea Banku podkreślił, że umieszczenie na liście KNF nie ma wpływu na bieżącą obsługę klientów.

"Należy wskazać, że zawiadomienie KNF dotyczy niektórych aktywności Idea Banku na rynku kapitałowym. Oznacza to, jak wskazuje KNF, że podejrzenie naruszenia leży poza działalnością bankową. Dotyczy ono zdarzeń mających miejsce w przeszłości, które nie mają żadnego związku z bieżącą operacyjną działalnością Idea Banku. 

Podkreślić należy również, iż Bank przeprowadził wewnętrzne postępowanie wyjaśniające mające na celu zidentyfikowanie nieprawidłowych zachowań niektórych pracowników wobec swoich Klientów. Bank dokonał przeglądu i weryfikacji kadr oraz wprowadził dodatkowe regulacje wewnętrzne w celu podniesienia poziomu ochrony interesu Klienta. Tym samym stwierdzone nieprawidłowości zostały wyeliminowane. Idea Bank wykonuje na bieżąco obowiązki ustawowe wobec organu nadzoru" - dodano.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu