Sprawa GetBacku: KNF ukarała kolejny dom maklerski

opublikowano: 19-12-2018, 07:17

Komisja Nadzoru Finansowego cofnęła domowi maklerskiemu Mercurius zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie oferowania instrumentów finansowych i nałożyła 430 tys. zł kary.

Na zakończenie działalności w zakresie oferowania instrumentów finansowych broker ma 1 miesiąc od dnia doręczenia decyzji. Jest ona następstwem udziału firmy w procesie oferowania obligacji GetBacku w ten sposób, że Mercurius DM pośredniczył w zbywaniu obligacji, natomiast nieuprawniony podmiot trzeci dokonywał czynności pośrednictwa w proponowaniu objęcia obligacji.

"Sankcja nałożona przez organ nadzoru w przedmiotowej sprawie pokazuje, jak ważkie znaczenie ma rzetelne, profesjonalne, zgodne z zasadami uczciwego obrotu zorganizowanie procesu oferowania instrumentów finansowych. Działalność ta ma tak doniosłe znaczenie, ponieważ nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne, inwestują swoje środki w zaufaniu do podmiotów oferujących, do ich profesjonalizmu, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu wynikającego z otrzymanego zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej. (...) Działania takie prowadzą do utraty zaufania inwestorów oraz budują awersję do rynku" - podano w uzasadnieniu, zaznaczając, że działania Mercuriusa podważyły zaufanie do rynku kapitałowego.

Mercurius DM to drugi - po Polskim Domu Maklerskim - podmiot ukarany w związku ze sprawą GetBacku. Ponadto na listę ostrzeżeń publicznych trafił Idea Bank.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu