Kurs firmy, zainteresowanej aktywami GetBacku, załamał się

opublikowano: 18-12-2018, 15:20
aktualizacja: 18-12-2018, 16:42

Notowania Hoist Finance spadają na giełdzie w Sztokholmie o około 30 proc., najmocniej od debiutu w 2015 r., po decyzji tamtejszego nadzoru o podniesieniu wag ryzyka dla portfela skupionych wierzytelności.

Hoist Finance to podmiot, który złożył oficjalną ofertę zakupu aktywów GetBacku, opiewającą na ponad 1 mld zł. 

Hoist musi stosować wagę w wysokości 150 proc. w odniesieniu do niezabezpieczonych wierzytelności niepracujących, wobec dotychczasowej wagi w wysokości 100 proc.

Firma szacuje, że zredukuje to jej wskaźnik CET1  o 3,7 pkt. proc. do 9,4 proc., czyli do poziomu niższego od docelowych według zarządu 10,3-12,3 proc. Będzie to jednocześnie o 1,6 pkt. proc. więcej od wymagań regulatora.

Zarząd zapowiedział przegląd miksu produktowego. Poszuka też oszczędności. Prezes Klaus-Anders Nysteen stwierdził, że jest za wcześnie, by mówić o konkretnych posunięciach, zapewnił jednak, że to problem tymczasowy, a firma sobie z nim poradzi.

Jak dodał na telekonferencji, Hoist wciąż jest zainteresowany aktywami. 

"Wciąż mamy apetyt na tę transakcję i wierzymy, że mieści się ona w naszych możliwościach" - powiedział, cytowany przez portal obligacje.pl. 

Analitycy Morgan Stanley uważają, że wpływ nowych wymogów na kapitały Hoista rodzi ryzyko obniżenia dywidendy. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Bloomberg

Polecane