KNF ukarał Hutmen grzywną 150 tys. zł

PAP
opublikowano: 21-01-2009, 20:37

Komisja Nadzoru Finansowego nałożyła na  spółkę Hutmen karę pieniężną w wysokości 150 tys. zł za niedopełnienie obowiązków informacyjnych - poinformowała KNF w środowym komunikacie.

KNF podała, że w jej ocenie informacja o zawarciu przez Szopienice, spółkę zależną Hutmen, spekulacyjnych kontraktów terminowych na miedź i cynk, poza zawieranymi transakcjami zabezpieczającymi, które niosły nieograniczone ryzyko straty finansowej, mającej istotny wpływ na wyniki finansowe spółki, miała charakter informacji poufnej.

"Dlatego też Hutmen powinien przekazać informację o otwarciu pozycji na kontraktach terminowych niezwłocznie po zawarciu transakcji. Według Komisji Hutmen nie dołożył należytej staranności w niezwłocznym przekazaniu do publicznej wiadomości informacji poufnej o stracie finansowej z tytułu zawartych przez spółkę zależną Szopienice kontraktów terminowych przekazując ją dopiero w dniu 14 kwietnia 2007 r" - podała KNF.

"Poinformowanie rynku kilka miesięcy po zawarciu kontraktów terminowych o sytuacji grożącej spółce straty finansowej z tytułu otwartych pozycji, stanowiło nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych" - podano.

"Obowiązkiem Hutmenu było takie zorganizowanie obiegu informacji w grupie kapitałowej, aby spółki zależne przekazywały dotyczące ich informacje w terminie umożliwiające emitentowi należyte wywiązywanie się z obowiązków informacyjnych. Brak przepływu informacji między spółkami w grupie nie zwalniał Hutmenu z wykonywania obowiązków informacyjnych w terminie" - czytamy dalej.

KNF podała też, że wymierzając wysokość kary wzięła pod uwagę trudną sytuację finansową Hutmenu.

Hutmen jest producentem wyrobów z metali nieżelaznych, w tym rur i prętów miedzianych. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane