KNF zamyka Vestor DM

opublikowano: 24-09-2019, 22:00

Dwa miesiące dał nadzorca na zakończenie działalności niezależnemu brokerowi. Powodem oferowanie obligacji korporacyjnych.

Obligacje korporacyjne znów wpędzają dom maklerski do grobu. Tym razem nie chodzi o papiery GetBacku, ale spółki FAS Polska. Właśnie za przewinienia z nimi związane Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) postanowiła wyeliminować z rynku Vestor DM. Na posiedzeniu z 24 września 2019 r. zdecydowała o odebraniu mu zezwolenia i nałożeniu 1,7 mln zł kary (maksymalny wymiar tej ostatniej był o 47 tys. wyższy).

KNF twierdzi, że Vestor DM był świadomy zamieszczenia w warunkach emisji
obligacji FAS Polska nieprawdziwych informacji dotyczących należności
przeterminowanych. Jakub Bartkiewicz był prezesem obu spółek.
Zobacz więcej

I TU, I TU:

KNF twierdzi, że Vestor DM był świadomy zamieszczenia w warunkach emisji obligacji FAS Polska nieprawdziwych informacji dotyczących należności przeterminowanych. Jakub Bartkiewicz był prezesem obu spółek. Fot. WM

Broker ma zakończyć działalność w dwa miesiące. Poszło o oferowanie instrumentów finansowych w latach 2016-2017. KNF twierdzi, że Vestor DM był świadomy zamieszczenia w warunkach emisji obligacji FAS Polska nieprawdziwych informacji dotyczących należności przeterminowanych, czym broker naruszył zasady uczciwego obrotu.

„Działając w warunkach istniejącego konfliktu interesów, Vestor zawierał kolejne umowy o oferowanie obligacji FAS pomimo świadomości co do niemożności terminowego spłacania zobowiązań przez emitenta oraz występowania zobowiązań przeterminowanych, a jednocześnie działanie takie służyło realizacji interesów osobistych członków zarządu Vestor. Komisja jako szczególnie naganną oceniła okoliczność, że powyższe działania domu maklerskiego odbywały się za wiedzą i z inicjatywyosób wchodzących w skład zarządu Vestor, stanowiących jednocześnie skład zarządu emitenta oraz powiązanych z nim kapitałowo” — czytamy w komunikacie KNF.

Unia personalna łączyła zarząd FAS Polska i Vestor DM przez Jakuba Bartkiewicza i Michała Mellera. Pierwszy był prezesem FAS Polska i Vestor DM, drugi — wiceprezesem obu spółek. Jakub Bartkeiwicz przekazał nam, że jest zszokowany decyzją KNF i na razie nie będzie jej komentował. KNF podkreśla, że okoliczności działania menedżerów Vestor DM są „szczególnie obciążające”. I właśnie tym motywuje surowość kary, którą ewidentnie traktuje jako lekcje dla innych.

„Komisja wskazuje w ten sposób na szczególnie naganne wykorzystywanie zaufania inwestoróworaz klientów firmy inwestycyjnej dla własnych, osobistych celów, co godzi zarówno w interesy osób bezpośrednio zainteresowanych, jak również w zaufanie do rynku kapitałowego i jego uczestników. W ocenie Komisji dla rynku kapitałowego fundamentalne jest prowadzenie działalności przez firmy inwestycyjne zgodnie z prawem i zasadami uczciwego obrotu. Ma to istotne znaczenie, ponieważ nabywcy instrumentów finansowych oferowanych przez firmy inwestycyjne powierzają swoje środki w zaufaniu do tych podmiotów — do ich profesjonalizmu, uczciwości, sumienności oraz bezpieczeństwa całego procesu wynikającego z posiadanego zezwolenia na prowadzenie działalności maklerskiej” — głosi komunikat KNF.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Decyzja o cofnięciu zezwolenia ma rygor natychmiastowej wykonalności. W ciągu najbliższych dwóch miesięcy Vestor DM może podejmować wyłącznie działania zmierzające do zakończenia działalności, w tym powinien niezwłocznie wypowiedzieć umowy dotyczące świadczenia usług maklerskich. Jeśli klienci Vestor DM sami nie podejmą decyzji co do aktywów, które Vestor przechowuje, rejestruje lub ewidencjonuje, KNF będzie uprawniona do podjęcia decyzji o przeniesieniu tych aktywów do innej firmy inwestycyjnej, która wyrazi na to zgodę.

Czyszczenie rynku

Przez ostatnie 12 miesięcy KNF cofnęła zezwolenie na działalność dwóm domom maklerskim uwikłanym w oferowanie obligacji GetBacku. W listopadzie 2018 r. licencję stracił Polski Dom Maklerski, w grudniu — Mercurius. W sierpniu tego roku KNF cofnęła zezwolenie na wykonywanie działalności Saturnowi TFI — również w związku ze sprawą GetBacku. Na towarzystwo nałożono również 5 mln zł kary. Trwają postępowania wszczęte wobec Altus TFI, Lartiq TFI (dawniej Trigon) i Noble Funds (TFI). Mają one związek z naruszeniem przez spółki obowiązków w zakresie bieżącego nadzoru nad wykonywaniem przez GetBack zarządzania portfelami wierzytelności sekurytyzacyjnych FIZ.

Kamil Zatoński

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu