KNF zaprasza fintechy do piaskownicy

opublikowano: 25-10-2018, 22:00

Nadzorca ogłasza nabór na operatorów sandboksu regulacyjnego. Akceleratory pomogą start-upom w testach i uzyskaniu licencji.

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF), podążając za trendami z Zachodu, w czwartek uruchomiła zdecentralizowaną piaskownicę regulacyjną — środowisko testowe dla fintechów, prowadzone przez zewnętrzne podmioty. Zainteresowane start-upy będą mogły sprawdzić w nim swoje rozwiązania biznesowe i uzyskać licencje, które umożliwią działalność na nadzorowanym rynku finansowym. W sandboxie eksperymentowaćbędą mogły także dojrzałe instytucje finansowe chcące wdrożyć innowacyjne rozwiązania u siebie.

Spółki technologiczne mają zrobić rewolucję w branży finansowej. KNF, kierowana przez Marka Chrzanowskiego, chcą ją choć trochę mieć pod kontrolą.
Zobacz więcej

Okiełznać technologie:

Spółki technologiczne mają zrobić rewolucję w branży finansowej. KNF, kierowana przez Marka Chrzanowskiego, chcą ją choć trochę mieć pod kontrolą.

— Ogłaszamy konkurs na operatorów zdecentralizowanej piaskownicy regulacyjnej. Zgłaszać się mogą akceleratory prowadzone przez instytucje finansowe, np. banki, ale także organizacje pozarządowe, i wszystkie inne podmioty spełniające nasze wymogi — mówi Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.

— Zależy nam, żeby oprócz środowiska do testów operatorzy zapewnili start-upom pulę szkoleń, m.in. z zakresu ekonomii, zarządzania i prawa. Ważnym kryterium jest także zatrudnianie wyspecjalizowanej kadry, w tym osób z doświadczeniem w instytucjach nadzorowanych — informuje Artur Granicki, szef departamentu innowacji finansowych fintech UKNF.

Środowiska testowe operatorów mogą być wirtualne, w postaci systemu komputerowego stymulującego zachowania rynkowe, jak też w pełni rzeczywiste, z udziałem realnych klientów, jednak bez możliwości zaangażowania ich pieniędzy — te muszą pochodzić od operatora lub start-upu.

Liczba operatorów jest nieograniczona. Komisja zapowiada kolejne nabory już w przyszłym roku. W grudniu natomiast przeprowadzi nabór fintechów do piaskownicy, aby pierwsze testy ruszyły od 2019 r. W listopadzie KNF ogłosi też strategię piaskownicy regulacyjnej 2.0. Podstawowa różnica to możliwość testowania innowacyjnych rozwiązań w naturalnych warunkach — z udziałem klientów obracających własnymi pieniędzmi.

— Zanim ruszy druga piaskownica regulacyjna, trzeba wprowadzić wiele zmian w prawie. Rozmawiamy z Ministerstwem Finansów na temat pakietu regulacyjnego, który zaprezentujemy w listopadzie. Mamy nadzieję, że operacyjnie ruszymy w przyszłym roku — informuje Marek Chrzanowski.

Sprawdź program warsztatu "Najnowsze zmiany regulacyjne dla instytucji finansowych", 13 listopada 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Wysota

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu