KNF zatwierdziła prospekty Berlinga i Bowimu

PAL
16-09-2008, 14:54

Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekty emisyjne spółek Berling i Bowim - poinformowała KNF w komunikacie.

Prospekt pierwszej z wymienionych spółek powstał w związku z ofertą publiczną akcji serii A i B oraz zamiarem ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii A i B oraz praw do akcji serii B. Z kolei prospekt Bowim dotyczy oferty publicznej akcji serii D oraz zamiaru ubiegania się o dopuszczenie do obrotu na rynku regulowanym akcji serii B i D oraz praw do akcji serii D.

Berling zaoferuje do 2,6 mln akcji nowej serii B i 14,4 mln "starych" akcji serii A. Spółka ubiega się o dopuszczenie do obrotu akcji serii A i B oraz praw do akcji serii B. Oferującym jest Erste Securities Polska.

W połowie marca Berling informował, że wartość jego oferty wyniesie kilkadziesiąt milionów złotych. Firma podała wtedy, że oprócz emisji nowych akcji nastąpi sprzedaż części akcji należących do obecnego, jedynego akcjonariusza spółki - rodziny Berlingów.

"Biorąc pod uwagę duży potencjał rozwoju naszej spółki, podjęliśmy decyzję o wejściu na giełdę w celu pozyskania kapitału na realizację strategii rozwoju. Już teraz jesteśmy liderem rynku, a debiut giełdowy dodatkowo wzmocni naszą pozycję" - powiedziała prezes spółki Hanna Berling, cytowana w marcowym komunikacie. Spółka podała wtedy, że ma zamiar rozwijać działalność pod względem geograficznym i produktowym, a także umocnić pozycję na dotychczasowych rynkach.

Berling jest dystrybutorem maszyn i urządzeń chłodniczych, z ponad 13-proc. udziałem na rynku polskim. Szczególnie silną pozycję zajmuje w dostawie urządzeń chłodniczych do sektora rolnictwa i przetwórstwa spożywczego.

Działalność handlowa prowadzona w Polsce generuje około 80% wartości przychodów ze sprzedaży. Do grona klientów spółki należy ponad 1000 odbiorców - są to głównie firmy instalacyjne, które świadczą usługi użytkownikom końcowym (rolnicy, firmy z sektora przetwórstwa spożywczego, dystrybutorzy żywności, sklepy i supermarkety).

Około 20% sprzedaży Berling stanowi natomiast eksport, który jest skierowany głównie na rynki wschodnie (Białoruś, Ukraina, Mołdawia).

W 2005 roku firma uzyskała przychody ze sprzedaży w wysokości 32,7 mln zł, zaś zysk brutto to 2,4 mln zł. W 2006 roku przychody ze sprzedaży wzrosły o 37,6% do 45 mln zł, natomiast zysk brutto wzrósł do 6,96 mln zł. W I półroczu 2007 roku sprzedaż osiągnęła poziom 30,9 mln zł, w porównaniu do wyników I półrocza 2006 wzrosła o 68%, zaś zysk brutto wzrósł ponad dwukrotnie do 6,3 mln zł.

Z kolei Bowim zaoferuje w ofercie publicznej do 3,35 mln akcji nowej serii D. Ubiegał się też o dopuszczenie do obrotu akcji serii B i praw do akcji serii D. Oferującym jest Dom Maklerski IDMSA.

W lipcu zeszłego roku Bowim informował, że chce przeprowadzić swoją ofertę publiczną jeszcze w IV kw. 2007 r. Szacował wtedy wielkość swojej oferty na ok. 100 mln zł. Spółka zawiesiła jednak postępowanie w KNF z uwagi na trudną sytuację na rynku IPO.

W maju Bowim poinformował o wznowieniu postępowania przed KNF i równocześnie o zmniejszeniu liczby oferowanych akcji.

"Biorąc pod uwagę trudną sytuację na rynku IPO, ale także mniejsze nakłady, które przewidujemy przeznaczyć na cele inwestycyjne, ograniczyliśmy pulę akcji w ofercie. Obecnie planujemy pozyskać z giełdy kilkadziesiąt milionów złotych. Przewidujemy, że ofertę przeprowadzimy w połowie roku" - powiedział wiceprezes spółki Jacek Rożek, cytowany w komunikacie przesłanym do redakcji ISB w I połowie maja.

Bowim informował, że środki pozyskane z emisji spółka zamierza przeznaczyć m.in. na dalsze inwestycje zwiększające skalę działalności handlowej oraz rozszerzenie działalności produkcyjnej i usługowej.

Grupa Bowim zajmuje się handlem wyrobami hutniczymi i produkcją prefabrykatów zbrojeniowych dla budownictwa i jest jednym z liderów na rynku dystrybutorów stali w Polsce.

W 2007 r. zysk netto Bowim wyniósł 13,48 mln zł wobec 6,69 mln zł rok wcześniej. Przychody wyniosły odpowiednio 958,62 mln zł wobec 615,52 mln zł przed rokiem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAL

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / KNF zatwierdziła prospekty Berlinga i Bowimu