Knot: EBC będzie nadal podwyższał stopy

opublikowano: 09-09-2022, 09:55
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Klaas Knot z Rady Prezesów EBC ogłosił w piątek podczas konferencji Eurofi, że bank centralny strefy euro będzie podwyższał stopy dopóki nie perspektywa inflacji nie zacznie wskazywać osiągnięcia celu EBC, donosi Bloomberg.

W czwartek Europejski Bank Centralny dokonał najwyższej w historii podwyżki stóp procentowych, zwiększając je o 75 pkt. bazowych. Stopa refinansowania wynosi 1,25 proc. Głównym powodem decyzji jest rekordowa inflacja w eurolandzie, przekraczająca 9 proc.

Klaas Knot, fot. Bloomberg
Klaas Knot, fot. Bloomberg

Knot, który jest szefem banku centralnego Holandii, podkreślał w wystąpieniu, że przekraczając krytyczną wartość inflacja szkodzi konsumpcji i inwestycjom, a także utrudnia proces planowania finansowego.

- W związku z tym EBC postanowił podwyższyć stopę polityki aby chronić cykl biznesowy i zakotwiczenie oczekiwań inflacyjnych – powiedział. – Będziemy to robić dopóki perspektywa inflacji nie ustabilizuje się w średnim terminie w pobliżu naszego celu wynoszącego 2 proc. – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane