KNUiFE już zmienia decyzje poprzednika

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 04-09-2002, 00:00

Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych przeprowadza autokontrole w PTE, na które nałożył kary poprzedni nadzór — Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi. W kilku przypadkach już je uchyliła.

Zgodnie w wcześniejszymi zapowiedziami, Komisja Nadzoru Ubezpieczeń i Funduszy Emerytalnych (KNUiFE) zajmuje się odwołaniami towarzystw emerytalnych od kar nałożonych jeszcze przez Urząd Nadzoru nad Funduszami Emerytalnymi (UNFE). Takie wnioski zgłaszały także PTE.

— Osiem spraw skierowanych do NSA jest jeszcze nierozpoznanych. W części są one przedmiotem rozmów KNUiFE z wnioskodawcami — mówi Jan Monkiewicz, przewodniczący KNUiFE.

Wobec trzech kar zostały zastosowane procedury autokontrolne. Kary nałożone na AIG PTE zostały uchylone, bo były zbyt wysokie w stosunku do wykroczeń. Dotyczy to kwoty 500 tys. zł, która została nałożona na PTE w 2001 r. Sprawy te zostały już zaskarżone do NSA, ale po odwołaniu ich przez KNUiFE zostały umorzone. Wcześniej NSA uchylił dwie kary na 75 tys. zł nałożone również na AIG PTE w 1999 r. AIG PTE jest liderem pod względem ich liczby. Otrzymało ich aż 9.

Komisja zdecyduje się także prawdopodobnie na obniżenie dwóch kar, na które skargi nie wpłynęły do NSA. Jedna dotyczy PTE BIG BG na kwotę 150 tys. zł. Według nieoficjalnych informacji, zostanie ona obniżona do 50 tys. zł.

Jan Monkiewicz zapewnia, że komisja buduje nowe relacje z PTE.

— Wcześniej wiele zapisów ustawy było niejasnych, co powodowało różną ich interpretację przez PTE i UNFE. W pewnych sytuacjach nie było też jasne, które rozwiązanie jest bezspornie lepsze. Dotyczy to m.in. procedur związanych ze zmianą funduszu przez klienta — uważa szef KNUiFE.

UNFE, który działał do końca marca, był bardzo aktywny w wymierzaniu kar. Nałożył ich aż 64. Pięć skarg złożonych przez PTE do NSA sąd uwzględnił, siedem oddalił, cztery zostały wycofane. KNUiFE nie wymierzyła jeszcze żadnej kary.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu