Kobiece przywództwo opiera się na wartościach

  • Materiał partnera
opublikowano: 03-12-2020, 22:00

Współczesna gospodarka jest coraz bardziej konkurencyjna. Tym, co różnicuje najbardziej wartościowe firmy, coraz częściej jest ich unikalna tożsamość, misja, klarowna wizja i wartości, które za nią stoją. Przywództwo może być tym bardziej skuteczne, im bardziej odnosi się do wartości i przekonań, potrzeb ludzi oraz ich oczekiwań.

Marta Wrochna-Łastowska, dyrektor finansowa, Żabka Polska
Marta Wrochna-Łastowska, dyrektor finansowa, Żabka Polska

Młodzi zdolni ludzie coraz rzadziej szukają autorytarnego przywództwa opartego na sile i rywalizacji. Z moich obserwacji przez ostatnie lata wynika, że bardziej istotne jest dla nich poczucie wspólnoty, możliwość tworzenia, samorozwoju, współuczestnictwa w czymś, w co wierzą. Tutaj widzę wielką szansę dla kobiet, które często swoje przywództwo opierają na wyznawanych wartościach, wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka (pracownika i klienta), współpracy, dzieleniu się wiedzą, doświadczeniem i zasługami. Są autentyczne w komunikowaniu uczuć i emocji.

Kobiety bardzo często mają naturalną umiejętność obserwacji, zrozumienia, empatii, często potrafią też wykorzystywać różne style przywództwa. Wynika to z ich doświadczenia życiowego, historii, pełnionych ról — nie tylko w pracy. Sama, będąc mamą dwóch chłopców, w relacji rodzicielskiej uczę się umiejętności dyskusji, szerokiego patrzenia oczami drugiego człowieka, szacunku, dostrzegania i rozumienia potrzeb innych, często zupełnie nieoczywistych. Umiejętności zdobyte w biznesie wykorzystuję na polu prywatnym i odwrotnie. Te sfery bardzo mocno się przenikają i uzupełniają.

Niestety ciągle jeszcze wiele kobiet nie ma wystarczającej wiary we własne możliwości. Rzadko która kobieta przyznaje, że ważny jest dla niej sukces zawodowy. Planuje go i dba o to, by zapewnić sobie odpowiednie wsparcie. Pamiętajmy, że do sukcesu nie dochodzi się w pojedynkę. Potrzebne jest wsparcie. Dla mnie szczególnie ważne jest wsparcie męża, na którego zawsze mogę liczyć — jego miłość, zrozumienie i akceptacja dają mi siłę i pozwalają iść do przodu.

Od początku swojej kariery spotykałam kobiety, które potrafiły godzić życie rodzinne i zawodowe, były inspiracją i żywym przykładem dającym energię do działania. Moja pierwsza menedżerka, mentorka, a obecnie przyjaciółka to osoba, która pokazała mi, jak być liderem, budować zaufanie, prowadzić zespół, wyzwalając z ludzi to, co w nich najlepsze.

W Żabce kierujemy się wartościami otwartości, odpowiedzialności, ambicji i wiarygodności. Tutaj mam możliwość pracy z ludźmi, którzy wierzą we mnie i zawsze są gotowi pomóc, stawiają wysokie wymagania i jednocześnie 
dają narzędzia umożliwiające ich realizację. 
To otwiera duże możliwości.

Prowadząc zespół, cieszę się, gdy widzę, że ludzie, z którymi pracuję, realizują się w tym, co robią, osiągają sukcesy i cieszą się nimi. Jestem dumna, gdy rozwijają się, awansują, są spełnieni. Wiele kobiet, z którymi miałam możliwość pracować, zarządza obecnie zespołami finansowymi, pełni role menedżerskie w firmach doradczych. Są również wspaniałymi mamami. Część z nich rekrutowałam, niejednokrotnie prosto po studiach. To ogromna radość widzieć, że realizują się na różnych polach. Z wieloma z nich ciągle jesteśmy w kontakcie, wymieniając się doświadczeniami, wiedzą i wspierając wzajemnie. To dla mnie bardzo ważne.

Kobiety wnoszą do biznesu cenne wartości, po części inne niż mężczyźni. Ich symbioza i komplementarność, wzajemne uzupełnianie się i dopełnianie może pomóc firmom w bardziej efektywnym rozwoju, zwiększeniu potencjału do rozwiązywania problemów, zwiększeniu innowacyjności. Kobiety stanowią przecież ponad połowę społeczeństwa i absolwentów szkół wyższych — to ogromny potencjał,który powinien zostać wykorzystany.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Wrochna–Łastowska, dyrektor finansowa, Żabka Polska

Polecane